plzh-CNenetdelvltnorues

Mariacka, bodaj najpiękniejsza uliczka na gdańskiej starówce, słynie z bursztynowych sklepów i galerii, ale tak naprawdę ma do zaoferowania znacznie więcej. Cóż to jest? Dowiemy się już wieczorem 31 sierpnia podczas święta tej ulicy.

Choć impreza wieńczy Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart, to z założenia ma być nie tylko bursztynowym świętem. Mariacka kojarzy się ze sztuką i bursztynem – i ten wizerunek organizatorzy imprezy (Międzynarodowe Targi Gdańskie i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników) starają się umacniać. „Pamiętajmy, że lokale na Mariackiej przyznawano w przeszłości artystom, by mogli tu prowadzić swoje pracownie. Nic dziwnego więc, że oprócz malarzy i rzeźbiarzy pojawili się tu także bursztynnicy” – wyjaśnia  Ewa Rachoń z MTG SA. I dodaje: „Chcielibyśmy choć na ten jeden wieczór przywrócić dawny rytm życia tej ulicy, kiedy życie towarzyskie przenosiło się na przedproża”. Dlatego właśnie wiele wydarzeń rozegra się na przedprożach: koncerty (jazzowe, fortepianowe), pokazy (multimedialne, filmowe, mody), warsztaty, wystawy (rzeźby, malarstwa, fotografii, biżuterii), scenki rodzajowe. Oprócz doznań audio i wideo organizatorzy oraz restauratorzy zadbali także o przyjemności dla podniebienia. I wiele, wiele więcej…

Na Mariackiej będzie można zobaczyć również znane osobistości świata sztuki – idea zorganizowania święta tej ulicy spotkała się z na tyle ciepłym przyjęciem i dużym zainteresowaniem, że część z nich zdecydowała się użyczyć swego talentu na atrakcyjnych warunkach finansowych. Szczególnie że impreza jest organizowana przy bardzo małym budżecie. Mimo to jej rozmach jest naprawdę imponujący. Jest to możliwe głównie dzięki zaangażowaniu osób mieszkających i pracujących na Mariackiej, którzy zapraszają swoich przyjaciół i znajomych – artystów i twórców – do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu. A pozytywne emocje potrafią zdziałać cuda!

Mariacka w kwiatach
31 sierpnia 2013
godz. 17 – 22