plzh-CNenetdelvltnorues

„Takich spotkań, na których można się więcej dowiedzieć o bursztynie, powinno być zdecydowanie więcej” – tak zgodnie twierdzili uczestnicy warsztatów Jak nie kupić kota w worku, czyli rozpoznawanie falsyfikatów bursztynu, które odbyły się 24 stycznia w Muzeum Bursztynu w Krakowie.

Tymi warsztatami Muzeum Bursztynu zainaugurowało swoją działalność edukacyjną na 2014 rok. „To pierwsze spotkanie było swego rodzaju sondowaniem rynku pod kątem zapotrzebowania na wiedzę o bursztynie. Duże zainteresowanie oraz zadowolenie uczestników są dla nas wystarczającą motywacją do zorganizowania kolejnych, również z udziałem fachowców” – wyjaśniła Agnieszka Słupek, dyrektor Muzeum Bursztynu w Krakowie.

W warsztatach poświęconych rozpoznawaniu falsyfikatów bursztynu wzięło udział niespełna 40 osób. Większość z nich stanowiły osoby zatrudnione w handlu lub dopiero to planujące, nie brakowało też fachowców z innych dziedzin jubilerstwa, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę o bursztynie.

„Abyśmy w ogóle mogli rozmawiać o bursztynie, musimy najpierw nauczyć się porozumiewać tym samym językiem” – powiedziała na początku swojego wykładu prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz z Muzeum Ziemi PAN z Warszawy. W pierwszej części prelekcji przybliżyła ona zagadnienia związane z powstawaniem bursztynu, jego występowaniem i wydobyciem, zaś w drugiej części na najczęstszych imitacjach bursztynu wykonanych m.in. z kopalu kolumbijskiego, celuloidu, galalitu oraz żywic fenolowo-formaldehydowych, czyli rezolanu, nowolaku i bakelitu. Często są one nie do rozpoznania –pewność, że mamy do czynienia z naturalnym bursztynem bałtyckim, modyfikacją czy też imitacją, da nam badanie na spektrometrze. O zasadach działania tego urządzenia, jak również o przeprowadzonych przez nią badaniach bursztynu bałtyckiego i innych żywic opowiadała mgr inż. Olga Jench z Laboratorium Bursztynu w Muzeum Bursztynu w Krakowie. Zainteresowani mogli obserwować, jak takie badanie wygląda w praktyce.

„To było bardzo ciekawe i owocne spotkanie, które pozwoliło mi znacznie pogłębić moją dotychczasową wiedzę na temat bursztynu. Cieszę się, że wziąłem w nim udział i mogłem podyskutować z tak uznanym autorytetem, jak pani profesor Kosmowska-Ceranowicz” – podsumował warsztaty Jacek Ożdżeński, ekspert bursztynów, diamentów, kamieni kolorowych, pereł i wyrobów jubilerskich rekomendowany przez Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich.