Do 30 września br. w Muzeum Bursztynu (oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska) w Sali Sądowej można oglądać wystawę zatytułowaną „Kawa i...”, na którą składają się prace czterech artystek inspirowane kultowym filmem Jima Jarmuscha „Kawa i papierosy”.

Właściwie ograniczono się jedynie do kawy, stąd też nieco zmodyfikowany tytuł wystawy. Prezentowane są tutaj prace czterech artystek: Anny Bocek – malarki, scenografki, autorki aranżacji przestrzennej Muzeum Bursztynu; Doroty Kos – rzeźbiarki, projektantki biżuterii i małych form użytkowych stanowiących połączenie bursztynu z drewnem; Anny Wilczyńskiej – projektantki mody współpracującej od wielu lat z twórcami biżuterii, wielokrotnej uczestniczki Gali Biżuterii i Mody na Targach Amberif oraz Agnieszki Sikorskiej – konserwatora malarstwa, wykładowcy technik malarskich w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która pokazała małe formy malarskie na gęsich i strusich jajkach. Honorowy patronat nad wystawą objęła żona prezydenta Gdańska Magdalena Adamowicz, przewodnicząca Europejskiej Unii Kobiet w Gdańsku.
Inspiracje filmem są najbardziej widoczne w ubraniach damskich zaprojektowanych przez Annę Wilczyńską – proste, utrzymane w szaro-czarnej kolorystyce, świetnie oddają przydymioną atmosferę kawiarnianych lokali. Natomiast w kolekcji Doroty Kos znajduje się kilka obiektów utrzymanych w „kawowej” gamie kolorystycznej, nazywanych „cappuccino”. Sama projektantka wyjaśnia swe inspiracje w sposób następujący: „Bursztyn, drewno i kawa to materiały roślinne, do których jestem szczególnie przywiązana. Od małej czarno-białej zaczynam dzień i spotykam się przy następnej z przyjaciółmi i znajomymi. Te spotkania są największą inspiracją do powstawania biżuterii, która zachowuje atmosferę popołudniowego spotkania lekką i przyjazną.”
Wystawie towarzyszy pokaz filmu, który natchnął artystki, a całości dopełnia świeżo parzona kawa.