2 lipca br. odbędą się uroczystości związane z obchodami pierwszej rocznicy istnienia Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Najważniejszym wydarzeniem obchodów będzie wręczenie Lechowi Wałęsie bursztynowego pióra Amber Rex.

Nowe nabytki
Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie w Zespole Przedbramia przy ul. Długiej w Gdańsku zostało uroczyście otwarte 28 czerwca 2006 roku jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Było to szczególnie ważne wydarzenie dla polskiej branży bursztynniczej, której przedstawiciele od wielu lat lobbowali na rzecz jego powstania oraz angażowali się w zbiórkę darów dla nowo powstającej placówki. Dary i depozyty można dziś oglądać w muzealnych gablotach. Przez miniony rok muzeum dokładało starań, aby uczynić swą kolekcję bardziej reprezentatywną i pozyskać kolejne eksponaty, zwłaszcza te związane z historią Gdańska. Dzięki temu odwiedzający będą mogli zobaczyć kolejne obiekty stworzone przez wybitnych mistrzów gdańskich XVII i XVII w., a należące dotychczas do prywatnego kolekcjonera z Monachium. Najcenniejszym i najdroższym obiektem w kolekcji jest kabinet bursztynowy, sygnowany „Danzig/28. Julius/Ao 1724/ Johan George-/ Zernebach" – został on wypożyczony przez muzeum na otwarcie rok temu, a teraz udało się sfinalizować zakup. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 250.000 zł.
O trzy unikatowe inkluzje – ciekawe pod względem ekspozycyjnym oraz niezwykle cenne i rzadkie w ujęciu naukowym – została powiększona kolekcja przyrodnicza. Są to: bryłka zawierająca dwie pszczoły, bryłka z dużym okazem pasożytniczej pszczoły i bryłka z kilkoma rodzajami muchówek, mrówką, rzadko występującym roztoczem i gałązkami tui.
Zakupy te udało się zrealizować dzięki hojności Deutsche Bank (10.000 zł).
Kolejne nowe nabytki wzbogacą zbiory sztuki współczesnej. Do najważniejszych należą broszka i bransoleta autorstwa Michaela Zobla, znanego niemieckiego artysty-jubilera. Wiele lat temu docenił on uroki bursztynu i zaczął go w mistrzowski sposób łączyć z drogimi materiałami i kamieniami szlachetnymi. Zakupione ozdoby zostały wykonane ze złota i srebra, są zdobione przezroczystym bursztynem, diamentami surowymi i szlifowanymi, żółtymi szafirami i tanzanitami. Nabytek ten został dofinansowany przez Gdańskie Centrum Bursztynu, które podczas Targów Amberif zorganizowało aukcję na rzecz Muzeum Bursztynu (patrz: Współpraca Muzeum Bursztynu i Gdańskiego Centrum Bursztynu).
W kolekcji współczesnej nie może zabraknąć rodzimych akcentów. Muzeum zakupiło z własnych środków tryptyk „O bursztynie w księgach pisano” autorstwa znanego sopockiego artysty Bogdana Mirowskiego. Dzieło to było eksponowane w czasie tegorocznych targów Amberif. Obiekt jest wyjątkowy ze względu na unikatowość formy, ikonografię treści zawartych w dziele, wielkość i dbałość o szczegóły.

Obchody rocznicy
Najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie wręczenie Lechowi Wałęsie bursztynowego pióra Amber Rex autorstwa Ryszarda Wycichowskiego. Pióro to otrzymało wyróżnienie w czasie tegorocznych targów Amberif w konkursie Mercurius Gedanensis w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie za perfekcję wykonania. Prace nad stworzeniem tego pióra zajęły autorowi ponad 2 lata i jest ono wykonane z niezwykłą precyzją. „Bursztynowe Pióro” to nagroda dla Lecha Wałęsy za zasługi dla promocji miasta Gdańska przyznana przez obecnego prezydenta Pawła Adamowicza. Nagrodę wręczy przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek.
Obchody uświetni wernisaż wystawy autorskiej młodego gdańskiego twórcy Jacka Ostrowskiego – będą to prace składające się na jego dyplom magisterski, który obronił w czerwcu br. Odbędzie się także mini-pokaz kolekcji „Fine Line” z jego biżuterią oraz sukienkami zaprojektowanymi przez Aleksandrę Kus; pełen pokaz miał swą premierę w czasie Gali Mody i Bursztynu Amberif 2007.