„To naprawdę bardzo ciekawy i dobrze nakręcony film o bursztynie, pokazujący jego wędrówkę od bryłki wyławianej z morza aż do cennej i cenionej biżuterii” – podsumowała Dorota Cenecka, projektantka biżuterii, która w filmie „Złoto Bałtyku” gra jedną z głównych ról.

Głównych bohaterów jest pięcioro. Oprócz Doroty Ceneckiej, która biżuterię z bursztynem projektuje i wykonuje od ponad dwóch dekad, próbując sprostać oczekiwaniom wymagających klientów, na ekranie pojawią się także Tomasz Ołdziejewski – poławiacz bursztynu wykonujący z niego również nawet najbardziej skomplikowane warsztatowo przedmioty użytkowe; Krzysztof Biereśniewicz – zajmujący się zawodowo poszukiwaniem złóż bursztynu hydrauliczną metodą wypłukiwania na dzierżawionych działkach na Pomorzu, który sam siebie nazywa hazardzistą owładniętym bursztynową gorączką; Benedykt i Małgorzata Formellowie – właściciele kutra rybackiego HEL-6, którzy zajmują się głównie połowem fląder, ale równie chętnie – jak nie o wiele chętniej – wypatrują zaplątanych w sieci bursztynów.

Seria telewizji HISTORY w pięciu odcinkach pokaże, jak wygląda ich życie – życie osób ogarniętych „gorączką bursztynu”, które niezależnie od warunków –  zmagając się ze sztormowym wiatrem na wodach Bałtyku czy brodząc po pas w błocie po polach i łąkach Pomorza – poszukują bursztynu, by urzeczywistnić swoje marzenia: o otwarciu kopalni bursztynu, o znalezieniu dużych bryłek do wykonania imponujących dzieł lub po prostu o zarobieniu dodatkowych pieniędzy. Dowiemy się, jak wygląda długa droga, którą musi przebyć bursztyn  – od połowu, przez obróbkę, na sprzedaży w formie wyrobu jubilerskiego bądź użytkowego kończąc. Poznamy również metody wykorzystywane do wydobycia bursztynu na bałtyckim wybrzeżu, jak i kulisy branży bursztynniczej w Polsce.

„Film pokazuje przede wszystkim, że bursztyn, który zwłaszcza ostatnio kojarzy się z bogactwem, w rzeczywistości oznacza bardzo ciężką pracę: zarówno osób poszukujących surowca na lądzie i w wodzie, jak i jubilerów zajmujących się jego obróbką. Pokazuje, że jesteśmy ludźmi z pasją – gdyby nie ona, nikt z nas nie chciałby wykonywać swojej pracy” – podsumowała Dorota Cenecka. 

Zdjęcia do filmu „Złoto Bałtyku”  powstały w Gdańsku i okolicach. Za jego realizację odpowiada ATM Grupa. Reżyserem programu jest Sambor Wilk. Premiera: we wtorki od 2 kwietnia o godz. 21:00 wyłącznie na HISTORY.

Opis postaci oraz poszczególnych odcinków serii - zobacz pdf

Zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych