plzh-CNenetdelvltnorues

W ramach Święta Miasta Kalisz przygotował niezwykłą atrakcję – Festiwal Historyczny „Wyprawa po bursztyn”. W najbliższy weekend 11-13 czerwca Park Miejski przeistoczy się w plan filmu historyczno-kostiumowego.

A to wszystko przede wszystkim za sprawą stacjonujących tam legionistów rzymskich, kupców, rzemieślników, Barbarzyńców, Celtów i Prasłowian. Towarzyszyć im będą pokazy celtyckiego odlewnictwa, tkactwa, wyrobu tarcz i kaletnictwa. Jednym z punktów programu będzie także pokaz obróbki bursztynu dawnymi metodami, jak również wytwarzania biżuterii ze srebra i brązu oraz szklanych paciorków. Nie zabraknie także pokazów garncarskich. Miłośnicy militariów zobaczą, jak w ówczesnych czasach wyglądało uzbrojenie legionistów (ci przybędą z Polski, Czech, Węgier i Niemiec), ich narzędzia walki oraz musztra. Z bliska będzie się można przyjrzeć również pokazom walk gladiatorskich, walecznym plemionom Celtów i Germanów oraz wytwarzanym przez nich w tamtych czasach wyrobom użytkowym.

Festiwal Historyczny zapowiada się jako nader interesująca impreza masowa z niezliczonymi atrakcjami dla uczestników, którzy będą mogli czynnie w niej uczestniczyć. Specjalnie dla pań przygotowano prezentację rzymskich tajników pielęgnowania urody, dla spragnionych kultury – pokaz antycznego teatru. Któż nie zechce poznać swojej przyszłości u wyroczni, odbyć przejażdżki lektyką czy kupić niewolnika na targu...?

Bursztynowe wystawy

Z okazji Święta Miasta Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej przygotowało aż trzy wystawy o tematyce bursztynowej: „Magia bursztynu”, „Na bursztynowym szlaku” i „Piękno zaklęte w bursztynie”. Ich wernisaż został zaplanowany na 10 czerwca na godz. 18.00. Każda z nich prezentuje inne spojrzenie na bursztyn.

Na wystawę ”Piękno zaklęte w bursztynie” składają się prace 39 artystów plastyków i projektantów, którzy przygotowali prace z bursztynem: współczesną biżuterię oraz przedmioty użytkowe. Pokazuje ona, jak wiele i jak różne są sposoby tworzenia kompozycji złotniczych, jak różnorodne jest artystyczne myślenie o bursztynie. Jej dopełnieniem będzie 5 obrazów gdańskiej artystki Pauliny Binek z cyklu „Brzegi morza”, które zostały zakomponowane z wyrzuconych przez fale morskie drobnych patyczków, desek, piasku i bursztynu oraz niewielka kolekcja ubiorów z dopasowana do nich bursztynową biżuterią.

”Magia bursztynu” to wystawa, na której zostaną zaprezentowane naturalne bryły oraz rekonstrukcja lasu bursztynowego z inkluzjami zwierzęcymi i roślinnymi. Zainteresowani dowiedzą się, gdzie występują złoża bursztynu i jak był on wykorzystywany przez człowieka dawniej i dziś: przedstawione zostaną wyroby ludowe oraz techniki bursztyniarskie neolityczne i współczesne, jak również zastosowanie w medycynie ludowej. Będzie też „kącik imitacji”.

Na wystawie „Na bursztynowym szlaku” zostanie pokazany archeologiczny aspekt bursztynu, a dokładniej liczne znaleziska archeologiczne dokumentujące przebieg szlaków handlowych – zwłaszcza szlaku bursztynowego – oraz ukazujące ich rolę w unifikacji kulturowej Europy i znaczenie w życiu codziennym społeczeństw pradziejowych.
Dopełnieniem ekspozycji będą fotogramy najcenniejszych znalezisk archeologicznych z okolic miast uczestniczących w projekcie „Wyprawa po bursztyn. Europejski szlak kulturowy”: Adria, Ptuj, Martin i Sopron. Projekt ten stanowi przedsięwzięcie artystyczno-naukowe promujące europejskie dziedzictwo kulturowe oraz służące nawiązywaniu i umacnianiu więzi między mieszkańcami miast i krajów na Szlaku Bursztynowym. To właśnie w ramach tego projektu realizowany jest Festiwal Historyczny, jak również międzynarodowa konferencja naukowa „Kalisia na bursztynowym szlaku” (11.06 w Sali Sesyjnej Ratusza), a także powyższe wystawy.

Bursztynowe ekspozycje w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej można będzie podziwiać do 31 sierpnia. Wystawy zostały przygotowane przez Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Instytut Etnologii i Archeologii PAN w Warszawie, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Biuro Prezydenta Gdańska ds. Promocji Miasta i Stowarzyszenie Form Złotniczych.
Imprezy realizowane w ramach projektu „Wyprawa po bursztyn” odbywają się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „KULTURA 2007-2013”.

Więcej informacji:
Kalisz 1850
Wyprawa po bursztyn