plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztynowy fireshow w wykonaniu Eryka Popkiewicza

Wyścigi rzymskich rydwanów, walki gladiatorów oraz poszukiwanie bursztynu to główne atrakcje tegorocznego Europejskiego Święta Bursztynu, które odbędzie się już po raz siódmy w Wieluniu w dniach 10-11 sierpnia. Hitem będą wyścigi kwadryg, czyli rydwanów zaprzęganych w cztery konie.  

Atmosferę tego, co będzie się działo na arenie w Wieluniu, można poczuć, oglądając superprodukcję Ben Hur. Bowiem prezentowane rydwany są wiernymi kopiami z tego filmu, wykonanymi przez kaliskich rzemieślników z należyta pieczołowitością i wiernością. Impreza rozpocznie się w sobotę paradą w centrum Wielunia, gdzie zostaną zaprezentowani uczestnicy igrzysk, szkoły gladiatorów i rydwany. Oprócz legionistów i barbarzyńców, grup rekonstrukcyjnych z Polski i Białorusi, weźmie w niej udział także 50-osobowa grupa rekonstrukcyjna ze Słowenii.

Na arenie usytuowanej przy ul. Sadowej przez dwa dni będzie można zobaczyć m.in. wyścigi rydwanów, nocny bunt gladiatorów oraz bursztynowe fireshow, będą także rodzinne mistrzostwa w poszukiwaniu bursztynu oraz igrzyska wieluńskich szkół o sakwę bursztynu. Każdy będzie mógł podglądać pracę rzemieślników, których dziś próżno szukać wśród popularnych zawodów. Nie zabraknie strawy dla ciała i dla ducha. Tych, którzy będą chcieli sprawdzić się w sile i sprycie, czekają rzuty toporem i oszczepem a także starożytne zabawy. Atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i starszych widzów na pewno nie zabraknie.

Europejskie Święto Bursztynu ma na celu promocję dziedzictwa kulturowego Ziemi Wieluńskiej oraz krajobrazowo-przyrodniczych walorów terenów położonych na trasie przebiegu starożytnego szlaku handlowego, jakim był szlak bursztynowy. Służy też integracji krajów leżących na tej trasie, stąd obecność w tym roku gości ze Słowenii. Patronat nad tegorocznym świętem objęli: Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.

Relacje z Europejskiego Święta Bursztynu będzie można śledzić w sobotę i niedzielę na antenie TVN Meteo i TVN 24 oraz w niedzielę w programie „Dzień Dobry Wakacje” w TVN.

Polecamy:
Wieluń bursztynem stoi - rozmowa z Januszem Antczakiem