plzh-CNenetdelvltnorues

W dniach 4- 11 października Parczew zamieni się w bursztynową stolicę województwa lubelskiego: w Hotelu Orion odbędą się I warsztaty bursztynnicze Gdańsk – Lublin 2015. 

Wykład inauguracyjny na temat zdobnictwa w sztuce ludowej Lubelszczyzny wygłosi prof. Jan Adamowski z Zakładu Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (5 października, godz. 10.00, wstęp wolny). Celem warsztatów jest zainspirowanie znanych polskich projektantów zastosowaniem motywów ludowych we współczesnej biżuterii. Ich prace będzie można podziwiać podczas wernisażu warsztatów w hotelu Orion, który odbędzie się 10 października (sobota), godz. 19.

W warsztatach będą uczestniczyć członkowie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych: Dorota Cenecka z Gdańska, Dorota Gulbierz z Sopotu, Tomasz Kargul z Elbląga, Jolanta i Andrzej Kupniewscy oraz Marcin Tymiński z Warszawy; a także Margita Radziewicz i Jakub Żeligowski, para artystów obecnie tworzących i mieszkających w województwie lubelskim.

Organizatorem warsztatów jest konsorcjum „Bursztyn bałtycki. Gdańsk – Lublin” z siedzibą w Parczewie. W jego skład wchodzą działająca od blisko 15 lat Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, skupiająca ponad 100 firm bursztynniczych, która jest pełnomocnikiem konsorcjum, Agencja Wspierania Ziemi Lubelskiej, firma Golden Amber, zajmująca się od wielu lat legalnym poszukiwaniem złóż bursztynu oraz tygodnik „Opinie”.

Konsorcjum „Bursztyn bałtycki. Gdańsk – Lublin” powstało w celu rozwijania współpracy pomiędzy województwem lubelskim i pomorskim w oparciu o bursztyn bałtycki i jest swego rodzaju forpocztą dla planowanego większego konsorcjum „Bursztyn bałtycki. Rozwój dla regionów”.
Podstawowym celem konsorcjum jest poszukiwanie złóż bursztynu w obu województwach, prowadzenie warsztatów i szkoleń zawodowych oraz promocja bursztynu bałtyckiego jako skarbu nie tylko naszych regionów, ale i całej Polski.