Koniakowy lub zielony bursztyn z łuskami i srebrna oprawa z motywem roślinnym – ten stereotyp bursztynu ciągle jeszcze pokutuje w Polsce. Wykładem na JazzArt Fashion Festival w warszawskim Koneserze projektanci Marcin Tymiński i Andrzej Kupniewski podejmą próbę przebicia się do świadomości odbiorcy z nowoczesnym wizerunkiem biżuterii bursztynowej.

„Od wielu lat nieustająco podejmuję próby odczarowania bursztynu i biżuterii nim zdobionej. I za każdy razem reakcja jest taka sama: ‘To jest bursztyn??? To niemożliwe!!!’” – opowiada Marcin Tymiński, artysta, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych (STFZ) i członek zarządu Fundacji Promocji Wzornictwa, która z końcem marca otworzyła Muzeum Biżuterii Współczesnej w warszawskim Koneserze. Właśnie stamtąd pochodzą ostatnie, dość liczne przykłady tego „pozytywnego zdziwienia” . „To nasze centrum edukacji złotniczej. Tutaj pokazujemy, jak wspaniali i kreatywni są polscy projektanci biżuterii i jak bardzo zmieniła się w ostatnich latach biżuteria z bursztynem” – mówi Tymiński.

Jak bardzo się zmieniła? Co czyni ją wyjątkową? Dlaczego twórcy nie tylko z Polski tak chętnie sięgają po bursztyn? Skąd silne więzy bursztynu ze sztuką i modą? – na te i wszystkie inne pytania odpowiedzą Marcin Tymiński i Andrzej Kupniewski, artyści działający w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych, już w najbliższy weekend podczas JazzArt Fashion Festival w warszawskim Koneserze. Poprowadzą oni wykład Nowe spojrzenie na bursztyn – bursztyn w świecie fashion” oraz zaprezentują nowe tendencje w projektowaniu obiektów biżuteryjnych Amber New Look. „W ostatnich latach świat fashion ‘odkrył’ bursztyn – stary materiał w nowej formie – i wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie się nasilać. Mnie to nie dziwi – bursztyn to naprawdę wyjątkowy kamień, który inspiruje nie tylko projektantów biżuterii, ale też i mody” – podsumował Kupniewski.

JazzArt Fashion Festival
11-12 maja 2019
Centrum Praskie Koneser, Warszawa
Wykłady o bursztynie: sobota godz. 12.30 – 13.30; niedziela godz. 17.00 – 18.00
impreza biletowana
Więcej informacji: jazzartfashion.pl