W czasach, kiedy rzemiosło artystyczne po latach banicji powoli odzyskuje należne mu miejsce, konkurs Bursztynowe Rzemiosło to jedna z nielicznych okazji do podziwiania wysokiego złotniczego kunsztu w wydaniu najlepszych polskich złotników. 

Celem konkursu jest prezentacja umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych, popieranie kształcenia zawodowego w złotnictwie oraz zachęcenie do doskonalenia zawodowego, jak również kreowanie autorskiego wzornictwa tworzonego zgodnie z indywidualnymi potrzebami oraz promocja biżuterii i wyrobów złotniczych wykonanych z wykorzystaniem „bałtyckiego Złota”.

Konkurs zostanie przeprowadzony tradycyjnie w dwóch kategoriach wiekowych: juniorów (młodzi złotnicy w wieku do 22 lat uczący się lub rozpoczynający pracę w zawodzie złotnika) oraz seniorów (osoby wykonujące zawód złotnika lub bursztynnika, posiadające potwierdzone kwalifikacje zawodowe). Zmierzą się oni we wspólnym temacie, który brzmi „Bursztynowe sny – biżuteria”.  

Do konkursu zakwalifikowane zostaną pojedyncze wyroby lub komplety biżuterii w kategorii biżuterii wykonane z zastosowaniem metali szlachetnych, bursztynu i kamieni jubilerskich. Każdy uczestnik może zgłosić do 4 prac, które muszą zawierać elementy z bursztynu i nie powinny być wcześniej prezentowane.

Od tego roku konkurs nosi imię zmarłego w 2021 r. Karola Kowalskiego, pomysłodawcy tego konkursu, złotnika bardzo mocno zaangażowanego w promowanie rzemiosła i szkolnictwa zawodowego. Był on także jednym z inicjatorów przywrócenia tytułu „Rzemieślnika Artysty” przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za swoje zasługi otrzymał tytuł „Złotnika Roku” i został nagrodzony Medalem św. Eligiusza, tytułem honorowym „Mistrz Rzemiosł Artystycznych w Zawodzie Złotnik-Jubiler” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Brązowy Krzyż Zasługi oraz „Szablę Kilińskiego” od Związku Rzemiosła Polskiego.

Konkurs Bursztynowe Rzemiosło to doskonała okazją do pokazania swoich umiejętności i wniesienia wkładu w rozwój sztuki jubilerskiej. Warto brać w nim udział, nie tylko po to, by rywalizować z innymi utalentowanymi złotnikami, ale także aby zdobywać nowe doświadczenia, inspiracje i poznać innych pasjonatów tego pięknego rzemiosła – podsumował Krzysztof Bondaruk, ubiegłoroczny laureat 1. miejsca w kategorii seniorzy.  


Ogłoszenie wyników odbędzie się tradycyjnie w czasie Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF w Gdańsku w dniach 21-23 marca 2024.

21. Ogólnopolski Konkurs Złotników i Jubilerów – Bursztynowe Rzemiosło 2024
Organizator: Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Termin zgłoszeń: 16 lutego 2024


Więcej informacji: 
21. Ogólnopolski Konkurs Złotników i Jubilerów – Bursztynowe Rzemiosło 2024 


Poprzednie edycje konkursu: 

Znamy laureatów konkursu „Bursztynowe Rzemiosło”

Konkurs Bursztynowe Rzemiosło 2022 rozstrzygnięty

Bursztynowe Rzemiosło – artyzm i mistrzostwo wykonania

Bursztynowe Rzemiosło 2019