Bursztynowe inspiracje – to temat 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło”, który prezentuje zawodowe umiejętności polskich złotników i młodych adeptów sztuki złotniczej.

Konkurs ten niezmiennie od 20 lat promuje także biżuterię i wyroby złotnicze wykonane z wykorzystaniem bursztynu. Jest areną prezentacji umiejętności złotniczych polskich rzemieślników, ale także miejscem odkrywania nieznanych wcześniej talentów oraz promowania tych już odkrytych.

Tradycyjnie wyniki zostały ogłoszone podczas Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF SPRING 2023 w Gdańsku. Komisja konkursowa składająca się z cieszących się uznaniem autorytetów w złotniczym świecie wyłoniła laureatów, którzy zaprezentowali swoje prace w dwóch kategoriach wiekowych: juniorów (młodzi złotnicy w wieku do 22 lat uczący się lub rozpoczynający pracę w zawodzie złotnika) oraz seniorów (osoby wykonujące zawód złotnika lub bursztynnika, posiadające potwierdzone kwalifikacje zawodowe).

W kategorii seniorzy nagrody otrzymali:

I miejsce: Krzysztof Konrad Bondaruk – praca „Turkana Amber” 

 

To komplet wykonany z włókna węglowego formowanego ręcznie i złoconego 18-karatowym złotem. Zdobią go bursztyn, lapis lazuli, lolit, opal, granat. Widoczne w nazwie inspiracje pochodzą od zamieszkującej północno-zachodnią Kenię grupy etnicznej Turkana słynącej z kolorowej biżuterii w formie dużych kół z koralików. W tej biżuterii widoczne są one w formie naszyjnika oraz jego kolorach – świadomie mniej intensywnych – wyjaśnił Krzysztof Bondaruk.



II miejsce: Dominika Gawlak-Długosz – praca „Zwiastunka”

III miejsce: Jacek Ostrowski – praca „Perła Bałtyku”


W kategorii juniorów nagrody otrzymali:


I miejsce: Iga Piasecka – praca „Ludzie jak kwiaty”

II miejsce: Sofiia Semeniuta – praca „Roztrzaskane marzenia”

III miejsce: Hanna Jóźwicka – praca „Sekrety głębin oceanu”


Wyróżnienia otrzymali:

Jędrzej Frączek za pracę „Antena zagłady”

Dominika Plaminiak za pracę „Pierwszy taniec”

Weronika Zarębska za pracę „Na miarę XXI wieku”

Paulina Wróbel za pracę „Muszlak”