Komisja Branżowa Złotników i Jubilerów Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. po raz czwarty zapraszają do wzięcia udziału w konkursie Bursztynowe Rzemiosło.

Celem konkursu jest prezentacja umiejętności zawodowych złotników i bursztynników specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych oraz młodych adeptów tych zawodów, promowanie kształcenia zawodowego i doskonalenia umiejętności w złotnictwie i bursztynnictwie, inspirowanie do tworzenia własnego wzornictwa odpowiadającego na indywidualne potrzeby klientów oraz promocja biżuterii i wyrobów złotniczych wykonanych z wykorzystaniem bursztynu.
W tym roku konkurs ma zasięg międzynarodowy, co związane jest z objęciem honorowego patronatu przez Parlament Hanzeatycki i, jak zaznacza komisarz konkursu, Waldemar Sawa, choć do terminu ostatecznego jest jeszcze daleko, to wpłynęły już pierwsze prace z zagranicy. Jak zwykle konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych uczestników.

„Prezent dla mojej mamy” to temat dla kategorii juniorów, czyli młodych złotników oraz uczniów tego zawodu, którzy nie ukończyli 22 roku życia. Do konkursu można zgłaszać pojedyncze wyroby lub komplety biżuterii wykonane z wykorzystaniem m.in. metali szlachetnych i kamieni jubilerskich, ale niezbędne jest zastosowanie w nich bursztynu. Każdy uczestnik może zgłosić do czterech prac. Ubiegłe edycje konkursu pokazały, że bardzo dużo do powiedzenia mają w tej kategorii uczniowie klasy jubilerskiej w Gdyni praktykujący w firmie Silver & Amber Adama Pstrągowskiego. W zeszłym roku powstała klasa jubilerska w Gdańsku, można więc się spodziewać twardej walki o miejsca juniorów na podium.

W kategorii seniorów prace można zgłaszać w dwóch podkategoriach. Są to: „Biżuteria męska w stylu retro” oraz temat na przedmiot użytkowy „Skarby z głębin Bałtyku”. Do konkursu zakwalifikowane zostaną pojedyncze wyroby, komplety biżuterii lub zestawy przedmiotów użytkowych wykonane z wykorzystaniem m.in. metali szlachetnych i kamieni jubilerskich, jednak niezbędne jest zastosowanie bursztynu. Każdy uczestnik może zgłosić do czterech prac w obydwu tematach. Organizator konkursu, dbając o należytą rangę edukacji zawodowej, do konkursu dopuszcza tylko i wyłącznie osoby wykonujące zawód złotnika lub bursztynnika, posiadające potwierdzone kwalifikacje zawodowe (np. świadectwo czeladnika lub dyplom mistrzowski). Obserwując historię konkursu, możemy być pewni zmagań pomiędzy kilkukrotnym laureatem konkursów Rzemiosła Markiem Mikickim a resztą świata.

Termin składania prac upływa 4 marca 2008. Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane podczas targów Amberif 2008, na targach wręczone zostaną także nagrody. Bursztynowy portal amber.com.pl jest patronem medialnym tego konkursu.

W załączeniu regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa do pobrania:
regulamin (pdf)
karta zgłoszeniowa (pdf)

Na podstawie materiałów organizatora


Zdjęcie: Marek Mikicki Design - Bransoletka męska z bursztynem - nagroda w konkursie Bursztynowe Rzemiosło 2007 w kategorii seniorzy. Fot. Polska Biżuteria