Aleksandra Kotyla, Grzegorz Tryjefaczka i Krzysztof Bondaruk – to laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło”.

Celem odbywającego się od 2004 r. Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło” jest prezentacja umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych, popieranie kształcenia zawodowego w złotnictwie oraz zachęcenie do doskonalenia zawodowego, kreowanie autorskiego wzornictwa tworzonego zgodnie z indywidualnymi potrzebami, promocja biżuterii i wyrobów złotniczych wykonanych z wykorzystaniem bursztynu. Jej organizatorem jest Komisja Branżowa Złotników i Jubilerów Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw we współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi. Wyniki zostały ogłoszone w czasie targów Amberif, gdzie na stoiskach laureatów można było także podziwiać nagrodzone i wyróżnione prace.

Temat tegorocznego konkursu brzmiał „Morskie opowieści”. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: juniorów, których zadaniem było wykonanie biżuterii z bursztynem, oraz seniorów, którzy zmierzyli się z zadaniem wykonania przedmiotu użytkowego lub biżuterii tradycyjnymi technikami.

Jury, które obradowało w składzie: Dorota Cenecka (przewodnicząca) – projektantka biżuterii, złotnik-jubiler; Waldemar Sawa – Starszy Cechu Rzemiosł Artystycznych, Robert Zięba – członek zarządu Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich; Zbigniew Strzelczyk – prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu; Zbigniew Derkowski – Komisja Branżowa Złotniczo-Jubilerska Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MiŚP; Włodzimierz Luks – Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, przyznało następujące nagrody:

 KATEGORIA JUNIORZY:

I miejsce: Aleksandra Kotyla za pracę „Powracająca fala”
II miejsce: Julia Nowotna za pracę „Sztorm”
III miejsce: Maja Dobrakowska za pracę „Tajemnicza wyspa”

Wyróżnienia:
- Krzysztof Lebieżyński za pracę „Bałtycki sekretnik”
- Justyna Łuszczyńska za pracę „Bursztynowa Broszka”

KATEGORIA SENIORZY:

BIŻUTERIA
I miejsce: Grzegorz Tryjefaczka za pracę „Właściwy kurs”
II miejsce: Paweł Rojewski za pracę „Kraken”
III miejsce: Jakub Śliwowski za pracę „Ostatnia lodowa kra”

PRZEDMIOT UŻYTKOWY
I miejsce: Krzysztof Konrad Bondaruk za pracę „Hippokampi”
II miejsce:  Dawid Krzysteczko za pracę „Zegarek kieszonkowy”
III miejsce: Adam Sznapka za pracę „Kapitan Octopus – Klątwa Umarlaka”