W pracy rzemieślników-złotników od wieków najważniejsze są umiejętności manualne i zmysł estetyczny – to właśnie one są najwyżej premiowane w konkursie „Bursztynowe Rzemiosło”, w którym głównym środkiem wyrazu jest bursztyn bałtycki.

Złotnictwo to jedna z najstarszych dziedzin zawodowych rzemiosła, a wyroby złotnicze to nierzadko dzieła sztuki – tak samo zachwycające kiedyś, jak i dziś. Po to właśnie powstał ten konkurs – by zachwycać artyzmem i mistrzostwem wykonania, ale też by inspirować kolejne pokolenia złotników i zachęcać do osiągania coraz wyższych stopni zawodowego wtajemniczenia. Dlatego właśnie konkurs „Bursztynowe Rzemiosło”, którego podstawową intencją jest promowanie umiejętności osób posiadających kwalifikacje czeladnicze i mistrzowskie odbywa się w dwóch kategoriach – juniorów i seniorów.

Za najlepszą pracę w kategorii seniorów na temat „Bursztynowe inspiracje” uznano pierścień „Bryła z bursztynem” autorstwa Jacka Ostrowskiego. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Krzysztof Bondaruk nagrodzony za naszyjnik „Neptun – 100-lecie zaślubin Polski z morzem” oraz Grzegorz Tryjefaczka za zawieszkę „Medusa”. Wśród juniorów – którym nie postawiono ograniczeń związanych z tematem – najlepsza okazała się Natalia Klabisz, autorka zawieszki „Florem Secinum”. Nagrodzono również prace Jakuba Klimy „Klejnot morza” i Oliwii Latosińskiej „Zawirowania”.

Organizatorem konkursu „Bursztynowe Rzemiosło” jest Komisja Branżowa Złotników Jubilerów przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W tym roku doświadczeni rzemieślnicy i młodzi adepci sztuki złotniczej pochwalili się swoimi umiejętnościami po raz 17.


Polecamy: 

W symbiozie z nowoczesnym światem – rozmowa z Jackiem Ostrowskim

Dobre pomysły mnie nie opuszczają - rozmowa z Jackiem Ostrowskim