Po 4 latach przerwy wraca Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE organizowany przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. W tegorocznej, 20. edycji uczestnicy odniosą się do tematu „Umiar”. 

W 2024 roku apelujemy o UMIAR... Ale czym dzisiaj jest UMIAR? Do jakich sfer się odnosi – moralnych, światopoglądowych, estetycznych...? Jest obciążeniem czy drogowskazem? Czy są obszary życia, w których pojawia się jako niezbędny wyznacznik postaw i działań? A może irytuje i/lub budzi niepokój? Czy ktoś/coś ma uprawnienia, aby tworzyć i narzucać jednoznaczną definicję UMIARU? Co utożsamia, jaka treść kryje się pod tym pojęciem? Co znaczy słowo UMIAR dla każdego z nas?

Zapraszamy do wzięcia udziału w jubileuszowej XX edycji konkursu PREZENTACJE, zachęcamy do pogłębionych interpretacji i kreatywnego podejścia do zaproponowanego tematu. 

Warunkiem niezbędnym zakwalifikowania pracy, która musi pełnić funkcję biżuterii, jest użycie srebra. Co do użycia innych metali i materiałów organizator pozostawia uczestnikom pełną dowolność. Ponadto zgłoszone prace muszą być nowe i dotychczas nigdy nieprezentowane. Ocenią je jurorzy, którzy – niezależnie od użytych technik – będą zwracali uwagę na rzemieślniczą perfekcję wykonania, zgodność z tematem konkursu oraz autorską interpretację. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w dn. 21 marca 2024 r. w czasie targów AMBERIF SPRING 2024 w Gdańsku. Tam też odbędzie się pierwsza z zaplanowanych wystaw pokonkursowych.

Prace zostaną ocenione przez międzynarodowe jury, do udziału w którym zostali zaproszeni: Renata Adamowicz – kierownik Muzeum Bursztynu w Gdańsku; prof. Agata Danielak-Kujda – dziekan Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii w ASP we Wrocławiu; Monika Szpatowicz – kuratorka Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif; prof. Andrzej Szadkowski – wieloletni wykładowca w Katedrze Biżuterii Wydziału Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi; Miron Kutarba – projektant biżuterii; Alain Roggeman – jubiler, złotnik, wykładowca w Instytucie Jeanne Toussaint – Parure & Bijouterie w Brukseli. 

Konkurs PREZENTACJE ma bardzo długą, ponad 40-letnią tradycję, a jego celem jest prezentacja najnowszych prac polskich twórców. Jego inicjatorem był Marek Nowaczyk, pomysłodawca Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych, który po raz pierwszy odbył się w 1979 roku w legnickim Biurze Wystaw Artystycznych (w tym roku odbędzie się już 30. edycja tego wydarzenia pod nazwą Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, który jest organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy). Pierwsza wystawa pod takim tytułem odbyła się w grudniu 1983 roku w CZARNEJ GALERII, na kolejną edycję trzeba było czekać aż 10 lat – w maju 1993 roku odbyła się w formie konkursu w warszawskiej Galerii Nowy Świat. Po kolejnej przerwie konkurs pojawia się jako impreza towarzysząca Targom Biżuterii i Zegarków ZŁOTO SREBRO CZAS. Początkowo pod nazwą „Piękno na co dzień” w 1998 roku, a trzy lata później już jako PREZENTACJE. Formuła generalnie pozostawała przez lata niezmienna, choć nie zawsze konkurs miał temat. Od 2012 roku miał go już zawsze: Pierścionek (2012), Zużycie sztuki (2013), 5żywioł KOBIETA (2014), Cyrk (2015), Srebro i drewno (2016), Srebro & papier (2017), Srebro i bursztyn (2018), Protezeusze(2019).

20. Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE „Umiar”
Organizator: Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych
Partnerzy: Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF / Fundacja Promocji Wzornictwa
Kurator konkursu: Dorota Cenecka
Termin zgłaszania prac: 29 lutego 2024

Więcej informacji: STFZ

 

Polecamy także: 

Andrzej Boss: Zaskakujące „Prezentacje”
Jacek Byczewski: „Prezentacje” na wysokim poziomie
Prezentacje 2011
Prezentacje 2010 – nagrody przyznane
Konkurs „Prezentacje 2009” rozstrzygniety
Ogólnopolski Konkursu Biżuterii Artystycznej "Prezentacje 2008"