AMBERIF to od lat prawdziwe święto branży jubilerskiej. To największa na świecie impreza wystawiennicza poświęcona bursztynowi i wiodące targi biżuterii w Europie Środkowej będące doskonałą okazją do spotkań biznesowych, nawiązania nowych kontaktów handlowych, zapoznania się z nowinkami branżowymi i zaprezentowania premierowych kolekcji. 

Choć bursztyn stanowi serce Targów, warto wiedzieć, że w wydarzeniu biorą też udział wystawcy prezentujący złoto, srebro, diamenty i kamienie szlachetne, biżuterię modową, zegarki oraz wyposażenia dla firm i salonów jubilerskich. Szczególnym miejscem jest Strefa Projektantów, gdzie można podziwiać premierowe i unikatowe kolekcje czołowych polskich twórców. Warto zajrzeć także do strefy Start-Up, gdzie zadebiutują młodzi projektanci autorskiej biżuterii. Fachowcy z branży z pewnością zainteresują się również nowinkami technologicznymi, które będzie można odkryć w strefie Tech-Zone.

Dlaczego warto odwiedzić targi AMBERIF SPRING

Powodów jest wiele. Jednym z nich jest bogaty program ramowy wypełniony konkursami, wystawami i prelekcjami branżowymi. Tradycyjnie podczas wiosennej edycji Targów zostaną ogłoszone wyniki – już 27. edycji Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD, którego temat brzmi Symbol nadziei. Konkurs adresowany jest do projektantów i twórców biżuterii artystycznej z całego świata i promuje kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej i twórcze wypowiedzi na wybrany temat inspirowany aktualnie dyskutowanymi zagadnieniami. Jurorzy kwalifikujący artystów do wystawy oraz przyznający nagrody to autorytety sceny złotniczej – artyści, historycy sztuki, krytycy sztuki, wykładowcy uczelni artystycznych, kuratorzy, galeryści. W tym roku w jury zasiądą: Carina Shoshtary z Monachium (Niemcy), Katharina Kielmann z Wiednia (Austria), Anders Ljunberg ze Sztokholmu (Szwecja) i Sergiusz Kuchczyński z Łodzi (Polska). Zgłoszenia projektów przyjmowane są do 1 lutego 2024.

Kolejny konkurs – Konkurs Jubilerski AMBERIF SELECTION – wyłania najlepszy produkt prezentowany przez wystawców targów, premiując nowatorskie wzornictwo oraz wysoki kunszt twórcy. Nagrodzone prace stają się częścią globalnej kampanii reklamowej kolejnej edycji targów. W 2024 roku są to prace Dariusza Zarańskiego, który otrzymał Nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii, oraz Arka Wolskiego, laureata Nagrody Prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich SA.
Tradycyjnie podczas targów zostanie także rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Złotników i Jubilerów Bursztynowe Rzemiosło 2024, którego organizatorem jest Komisja Branżowa Złotników i Jubilerów Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Celem konkursu jest prezentacja umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach wiekowych: juniorów i seniorów.

Po kilku latach przerwy Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zorganizuje kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE, którego temat brzmi „Umiar”. Artyści, używając medium biżuterii, odpowiedzą, na pytanie co w dzisiejszych czasach jest wartością: użyte materiały, przekaz, intencje, relacje, a może emocje, jakie wiążą się z danym dziełem. Ogłoszenie laureatów konkursu i wręczenie nagród odbędzie się pierwszego dnia targów.

Oprócz wystaw pokonkursowych goście Targów zobaczą także m.in. wystawę prac Andrzeja Jacyszyna i Wojciecha Rygały "...a w sercu ciągle maj". To prezentacja prac dwóch złotników, przyjaciół, których połączyły wspólne pasje, m.in. największa, jaką jest złotnictwo. Interesująco zapowiada się także wystawa prac Marcina Bogusława – absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który stworzył rozpoznawalny styl oparty na rzeźbiarskich formach inspirowanych motywami miejskimi i industrialnymi.

3599 1

AMBERIF SPRING to także idealna okazja do promocji wydanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników popularno-naukowego albumu „Bursztyn bałtycki. Natura. Historia. Kultura”. Znawcy tematu – wykładowcy uniwersyteccy oraz badacze – przybliżają takie zagadnienia jak powstanie bursztynu, właściwości, inkluzje, artystyczne wcielenia, design oraz bursztyn w sztuce współczesnej.

Program ramowy najbliższej edycji Targów zapowiada się niezwykle bogato. Zadbało o to także Muzeum Bursztynu w Gdańsku, które tradycyjnie już przygotowało wydarzenia towarzyszące Targom. W tym roku będą to wystawa 30 lat bursztynowego wzornictwa przygotowana z okazji 30-lecia firmy S&A Jewellery Design, która włożyła nieoceniony wkład w rozwój wzornictwa biżuterii bursztynowej, jak również wystawa prac Macieja Rozenberga (połączona z pokazem mody), absolwenta gdańskiej ASP, artysty zafascynowanego estetyką średniowiecza i renesansu, a przy tym tworzącego biżuterię subtelną, harmonijną i kobiecą.


Wykłady i szkolenia

Targi to zazwyczaj także okazja do wysłuchania prelekcji na interesujące a przede wszystkim inspirujące tematy. Jednym z nich będzie wykorzystanie narzędzi cyfrowych w branży biżuteryjnej prezentowany przez Anetę Błaszczak znaną z „Bliss from Paris”. Temat na czasie to także sprzedaż na Amazonie i możliwości zaistnienia na europejskich serwisach sprzedażowych – wykład na ten temat wygłosi Damian Wiszowaty, CEO Gonito. Po szkoleniu, zainteresowani będą mogli wziąć udział w konsultacjach ze specjalistami.

Organizator – Międzynarodowe Targi Gdańskie – zapewnia, że to jeszcze nie wszystkie pozycje z programu ramowego i zachęca do udziału w wydarzeniu.


Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF SPRING 2024

21 - 23 marca 2024
Centrum Kongresowo-Wystawiennicze AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, Gdańsk

 

Czytaj także: 

Warto stawiać sobie cele – rozmowa z Adamem Pstrągowskim

AMBERIF SPRING: wystawa "Tribute to FASHIONSYMPHONY"

AMBERIF SPRING: wystawa AMBER & PEARLS