I nagroda dla Agaty Krzyżanowskiej

Zgodnie z intencjami organizatorów konkursu jury zakwalifikowało do wystawy biżuterię przekazującą wewnętrzne emocje, przemyślenia i idee twórców, a także prace wykazujące wiedzę złotniczą.

Do Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje 51 autorów zgłosiło 128 prac. Jury zakwalifikowało 63 prace 26 autorów – kryteria oceny to przede wszystkim techniczne przygotowanie pracy oraz zwrócenie uwagi zarówno na stronę projektową, jak i wykonawczą. Jury w składzie Michał Gradowski – przewodniczący, Wanda Gontarska – dyrektor targów Złoto Srebro Czas, Witold Kozubski – laureat konkursu Prezentacje 2009, członek Rady Programowej STFZ, Tomasz Mayzel – artysta plastyk, Jan Suchodolski – delegat STFZ i Tomasz Zaremski – członek Rady Programowej STFZ przyznało następujące nagrody:

- I nagroda (7000 zł) ufundowana przez Międzynarodowe Centrum Targowe – dla Agaty Krzyżanowskiej za kolczyki i bransoletkę „DNA-Dodawaj, Nakładaj, Aranżuj”. Wśród wszystkich prac wyróżniały się prace Agaty Krzyżanowskiej. To barwne, wyraziste formy, pełne lekkości i wdzięku. Widać w nich konserwatywnie przeprowadzony proces projektowy. Autorka prac zachęca do współtworzenia noszonej biżuterii.

- II nagroda (3000 zł) ufundowana przez pracownię Sztuk Plastycznych – dla Michaliny Owczarek. Prace Michaliny Owczarek są prowokujące, zmuszają do dyskusji, świetnie ilustrują delikatną granicę między funkcjonalną biżuterią a jej zaprzeczeniem.

- III nagroda Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych (1 kg srebra) – dla Małgorzaty Łapsy-Malawskiej. Prace Małgorzaty Łapsy-Malawskiej ilustrują potrzebę upamiętniania miłych, szczęśliwych chwil życia. Z sentymentem i czułością autorka charakteryzuje kobiece wspomnienia, chęć obcowania z nimi.

Sponsorzy przyznali także nagrody i wyróżnienia:
- Nagroda „925” im. Joachima „Żanka” Sokólskiego (925 gr srebra próby 925) – przyznana przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej – dla Jakuba Stobieckiego za pracę „Neurony”. Piotr Nowicki przyznał ją za pomysł, precyzję i wykonanie, których nie powstydziłby się sam Joachim Sokólski.
- Nagroda im. Małgorzaty Müldner-Nieckowskiej (1000 gram srebra próby 1000) – ufundowana przez Zofię i Witolda Kozubskich – dla Jolanty Bromke za prace zachwycające pięknem wykonania, lekkością i precyzją. Przypominają ulotne, wiosenne dmuchawce, które tak bardzo cieszą oczy.
- wyróżnienie Galerii Otwartej Mariusza Pajączkowskiego (statuetka z krzemieniem pasiastym) – dla Iwony Grabowskiej za pracę „Cienie przywiezione z wakacji;
morze, strumień, plaża, skała”.
- wyróżnienie firmy Hopea Katarzyny i Marka Wierzbickich – dla Jolanty Bromke za piękne dekoracyjne formy okazałych rozmiarów, przy tym zadziwiająco lekkie, świadczące o biegłości w operowaniu technikami złotniczymi oraz Magdaleny Zienkiewicz za bransoletkę, która na nowo przypomina nam urodę i walory miedzi.

W imieniu fundatorów nagród jury przyznało wyróżnienia:
- wyróżnienie firmy Arma (narzędzia i kamienie jubilerskie) – dla Mariusza Fatygi za broszę „Kwiat magiczny”. Dzisiejsza rzeczywistość to zerojedynkowy świat informatyki, PIN-ów, NIP-ów, REGON-ów. Autor w swej pracy odwołał się do dürerowskich poszukiwań idealnej formuły matematycznej. Liczby zamknięte w doskonałych kształtach kwadratów i kół przykuwają uwagę prostotą i harmonią kształtów.
- wyróżnienie firmy W. Kociuba (narzędzia jubilerskie) – dla Agnieszki Bruzdy. Eksplorując od lat z determinacją formę kwadratu, przygotowała ona tym razem cykl brosz prezentujących w sposób lapidarny urodę „kalendarza przyszłorocznego”. Stworzyła piękną, graficzną formę, ilustrującą istotę miesięcy.
- wyróżnienie firmy Rodent Tadeusza Bugały (narzędzia złotnicze) – dla Martyny Tejwan za parę kolczyków będącą wcieleniem idei konstruktywistycznych. Poprzez zastosowanie urządzenia technicznego stała się maszyną dającą użytkownikowi możliwość kształtowania miniprzestrzeni.

Do ostatniej chwili werdykt jury Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje 2010 utrzymywany był w ścisłej tajemnicy, dlatego uroczystość ogłoszenia wyników drugiego dnia targów Złoto Srebro Czas skupiła liczną publiczność, a zaskoczenie i szczęście w sposób naturalny malowały się na twarzach laureatów. Przewodniczący jury Michał Gradowski gratulował laureatom i podkreślał duży udział „znakomitej młodzieży”: „To jest dla mnie bardzo duża nadzieja na to, że biżuteria w tej wersji, nad którą pracujemy, nie zanika. Był taki moment przed paru laty, kiedy zaczęło to jakoś powoli więdnąć i przyznam, że wtedy było mi dość smutno. Ale dzisiaj, jak się przyjrzałem tym, którzy wychodzili odbierać nagrody, to serce rosło – i za to raz jeszcze bardzo Wam dziękuję” – powiedział przewodniczący jury.

źródło: STFZ, ZSC