Biżuteria to bardzo dobre narzędzie do przekazywania ważnych społecznie komunikatów – przekonuje Monika Szpatowicz, komisarz konkursu PREZENTACJE. I wyjaśnia, co stoi za tegorocznym tematem, który brzmi „Protezeusze”. 

Jednym z takich ważnych społecznie komunikatów jest funkcjonowanie w społeczeństwie osób z niepełnosprawnościami i wspieranie ich. Uważamy, że artyści – obdarzeni szczególną wrażliwością – będą mieli na ten temat ciekawe przemyślenia, które wyrażą w formie biżuterii – wyjaśniła.

Temat ten jest szczególnie bliski organizatorom konkursu, ponieważ od niedawna wspierają osoby z niepełnosprawnościami. „Protezeusze” to oczywiste nawiązanie do mitu o Prometeuszu, który pomagał ludziom, jak również nawiązanie do przedsięwzięcia modowo-fotograficznego AMPUTATION, wykreowanego przez Marcina Urzędowskiego w ramach jego marki Prepostevolution i Kasię Miko vel Madam Miko. Jego zwieńczeniem będzie wydanie kalendarza na 2020 rok, którego bohaterkami i bohaterami są osoby po amputacjach bądź urodzeni bez którejś kończyny i korzystający z protez ortopedycznych. „Osoby z niepełnosprawnościami, których jest wiele wokół nas, każdego dnia na nowo, niczym Prometeusz, toczą walkę o samych siebie i godne życie. W tej codziennej walce mają niesamowite osiągnięcia, są waleczni, silni i niezłomni” – podsumowuje Szpatowicz.

Organizatorzy spodziewają się pogłębionych interpretacji i kreatywnego podejścia do tematu w formie pracy spełniającej funkcje biżuterii, która musi zawierać element ze srebra. Termin zgłoszenia prac konkursowych upływa w dn. 21 października br. Zostaną one ocenione przez jury w składzie: prof. Andrzej Szadkowski –artysta, założyciel Katedry Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru w ASP w Łodzi; Piotr Rybaczek – założyciel i właściciel Galerii La Basilica w Barcelonie, Ewa Cieślak – współzałożycielka i współwłaścicielka Galerii Nieformalnej w Warszawie, Arek Wolski – artysta, projektant biżuterii i przedmiotów użytkowych; Anna Sado – dziennikarka specjalizująca się w tematyce biżuteryjnej, które przyzna nagrody i wyróżnienia, zwracając szczególną uwagę na rzemieślniczą perfekcję wykonania, zgodność z tematem konkursu oraz autorską interpretację.

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 15 listopada 2019 r. podczas wernisażu wystawy w Muzeum Biżuterii Współczesnej w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Prace zakwalifikowane do wystawy będą prezentowane w Muzeum Biżuterii Współczesnej do 10 grudnia 2019 r., a następnie w innych miejscach w Polsce.

XIX Międzynarodowy Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE „Protezeusze”
Organizatorzy: Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Fundacja Promocji Wzornictwa, Muzeum Biżuterii Współczesnej
Więcej informacji: Protezeusze 


Polecamy: 

PREZENTACJE 2018: Srebro i bursztyn 
PREZENTACJE 2017: Srebro i papier