plzh-CNenetdelvltnorues
Wojciech Rygało "Susz": jabłko, gruszka, srebro, granat

Po prezentacji w Galerii Sztuki w Legnicy i Galerii Otwartej w Sandomierzu wystawa prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych „STFZ.EKO” będzie prezentowana w Warszawie – organizator zaprasza do Teatru Współczesnego w dniach 13.12.2010 – 07.02.2011.

Natura i ekologia są częstym tematem wykorzystywanym także w biżuterii. Wystawa „STFZ.EKO” w zamierzeniu pomysłodawców jest wyrazem troski o środowisko i głosem przeciw ekodewastacji. Jest też forum prezentacji nierzadko zaskakujących pomysłów na wykorzystanie materiałów naturalnych: orkiszu, suszonych owoców, plastra miodu, kawy, torebek herbaty czy cynamonu, oraz zużytych: starego zmywaka czy puszki po konserwie rybnej. Bursztyn – jako naturalny materiał – również jest reprezentowany na wystawie.

„(...) nasi dzielni twórcy (...) skupili swą uwagę na szarych patyczkach, ułożyli piękny naszyjnik z cynamonowych tulejek, oprawili w srebro maleńkie szyszki modrzewia, nanizali na drucik nakrapiane ptasie jajka, mało tego – ktoś nawet zwrócił uwagę na swoisty wyraz kawałka jabłka i gruszki nie pierwszej już świeżości. Pokazano też uroki przetworzonych już surowców roślinnych jak choćby sznur skręcony z włókien naszego rodzimego lnu, czy fragment worka z egzotycznej juty.” – napisał w przedmowie do katalogu wystawy znawca sztuki złotniczej Michał Gradowski.

Na wystawie zobaczymy 75 prac 42 członków STFZ. Organizatorami wystawy jest Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych oraz Galeria Sztuki w Legnicy.

Premierze wystawy w Teatrze Współczesnym (13 grudnia, godz. 18) będą towarzyszyły Złotnicze Mikołajki – tradycyjne przedświąteczne spotkanie członków STFZ, ich przyjaciół oraz miłośników sztuki złotniczej.