Perły to obecnie jeden z silniejszych trendów w modzie. Sięgnęli po nie również studenci i absolwenci gdańskiej ASP, którzy na targach AMBERIF SPRING zaprezentują inspirujące i innowacyjne projekty biżuterii, w których bursztyn bałtycki został połączony z perłami naturalnymi oraz muszlami perłopławów.
Gdańska Akademia Sztuk Pięknych – pomimo rezygnacji Światowej Stolicy Bursztynu z kontynuacji projektu Trend Book – nieustannie poszukuje międzynarodowych kontaktów pozwalających osadzić bursztyn w kontekście nowoczesnego designu. W poprzednich latach projekty studenckie powstawały we współpracy z Hong Kong Design Institute – łacząc jadeit i bursztyn (dwa kamienie silnie określające kulturę starożytnych i współczesnych Chin), a w kolejnym roku konfrontowane było wyobrażenie bursztynu we współpracy z artystami z Brukseli i Antwerpii, dla których standardowym kamieniem jubilerskim są z reguły diamenty.
Tym razem czas na perły
W ramach projektu semestralnego 2023/24 zrealizowanych zostało niemal 20 innowacyjnych projektów i prototypy autorskiej biżuterii z zastosowaniem bałtyckiego bursztynu oraz naturalnych pereł i muszli perłopławów Pinctada radiata pozyskiwanych tradycyjnymi metodami z dna Zatoki Arabskiej. Autorami prac są studenci i absolwenci Pracowni Designu Eksperymentalnego gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych prowadzonej pod kierunkiem: prof. Sławomira Fijałkowskiego, as. Ivony Haurash, instr. Marka Pawłowskiego.
Niestandardowe połączenie dwóch materiałów organicznych – związanych z morzem i od wielu stuleci stosowanych w jubilerstwie – to także kulturowy dialog odmiennych geograficznie regionów: Polski, znanej z cenionego również w świecie arabskim bursztynu, i Bahrajnu, historycznego i współczesnego źródła pozyskiwania oraz obróbki naturalnych pereł.
Transkulturowy projekt stał się dla jego twórców – ale mamy również nadzieję, że także jego odbiorców – pretekstem do intrygujących spostrzeżeń i interpretacji. Projekty obejmują całe spektrum współcześnie wykorzystywanych technologii jubilerskich – od realizacji wspomaganych techniką cyfrową i wytwarzanych w technologii druku 3D, aż po tradycyjne obiekty złotnicze wykonane przy pomocy klasycznych technik rzemieślniczych. W każdym przypadku uwaga twórców dedykowana była symbiozie tytułowych materiałów – bursztynu i pereł lub muszli perłopławów.
Po swojej gdańskiej premierze w trakcie targów Amberif kolejna odsłona wystawy, uzupełniona o edukacyjną prezentację i dodatkowe prototypy, planowana jest w Bahrajnie podczas jesiennej edycji targów Jewellery Arabia.
Kurator: Sławomir Fijałkowski
Organizator: Wydział Wzornictwa – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Partner merytoryczny, pomysłodawca i sponsor bursztynu: Amber Experts
Partner merytoryczny i sponsor pereł: The Bahrain Institute for Pearls and Gemstones (DANAT)
- AMBER & PEARLS: Maja Góralczyk AMBER & PEARLS: Maja Góralczyk
- AMBER & PEARLS: Agata Lesińska AMBER & PEARLS: Agata Lesińska
- AMBER & PEARLS: Kamil Godlewski AMBER & PEARLS: Kamil Godlewski
- AMBER & PEARLS: Klaudia Walkusz AMBER & PEARLS: Klaudia Walkusz
- AMBER & PEARLS: Klaudia Walkusz AMBER & PEARLS: Klaudia Walkusz
- AMBER & PEARLS: Maja Soszyńska AMBER & PEARLS: Maja Soszyńska
- AMBER & PEARLS: Martyna Golińska AMBER & PEARLS: Martyna Golińska
- AMBER & PEARLS: Suzanna Bożyk AMBER & PEARLS: Suzanna Bożyk
- AMBER & PEARLS: Zuzanna Franczak AMBER & PEARLS: Zuzanna Franczak
https://amber.com.pl/aktualnosci/93-wystawy/3604-amberif-spring-wystawa-amber-pearls#sigProId3be00dbd87