Konkurs artystyczny PREZENTACJE stanowi przegląd dokonań twórczych artystów, którzy – korzystając z biżuterii jako artystycznego środka wyrazu – pragną wyrazić swoje poglądy i podzielić się refleksjami, jak również zaskoczyć kreatywnym podejściem do tematu zaproponowanego przez organizatora konkursu. W tym roku brzmiał on UMIAR i zachęcał do pogłębionej refleksji i odpowiedzi na pytanie: czym dla mnie jest umiar?

Dla większości uczestników temat konkursu znajdował odzwierciedlenie w formie – prostej, oszczędnej i bez zbędnych ozdobników. Pojawiły się także prace nawiązujące do sytuacji geopolitycznej, jak również apelujące o umiar w konsumpcji czy manipulacji.

Na konkurs zostało zgłoszonych 35 prac autorstwa 32 twórców. Oceniło je jury w składzie:
● Renata Adamowicz – kierownik Muzeum Bursztynu w Gdańsku
● Miron Kutarba – artysta złotnik
● Alain Roggeman – jubiler, złotnik, wykładowca w Institut Jeanne Toussaint w Brukseli
● prof. Andrzej Szadkowski – artysta złotnik, wykładowca, założyciel i wieloletni kierownik Katedry Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi
● Monika Szpatowicz – kuratorka Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF

Jury dokonało kwalifikacji prac na wystawę oraz przyznało następujące nagrody regulaminowe:

NAGRODA GŁÓWNA – ufundowana przez Międzynarodowe Targi Gdańskie – stoisko na Targach AMBERIF SPRING 2025: Andrzej Boss za pierścień

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA – 1 kg bursztynu: Andrzej Boss za pierścień

3616 2

Nowatorska forma artystyczna sugeruje nowe sposoby użytkowania. Subtelne użycie bursztynu w pracy doskonale oddaje temat konkursu, a perfekcja wykonania zasługuje na uznanie.

 

NAGRODA PREZESA STFZ – statuetka oraz voucher na zakupy w sklepie ROBIS na kwotę 2000 PLN: Mariusz Gliwiński za obiekt „Naczynie umiarkowane (Pojemność jeden umiar)”

3616 3

Forma spełnia wszystkie warunki konkursu. Jest wykonana perfekcyjnie i zawiera umiar w wielu kontekstach odczytania funkcji.

WYRÓŻNIENIE STFZ – dyplom: Jarosław Kolec za pierścień „Found memories / Keep to myself”

Klasyczna forma pierścienia zawierająca wszystkie doskonałości: użycia materiału, wykończenia, proporcji. Autorskie potraktowanie materiału.

WYRÓŻNIENIE STFZ – dyplom: Wojciech Rygało za obiekt „Masz umiar?”

Forma zawierająca przekaz konceptualny z wybitnym poczuciem humoru.


W konkursie przyznane zostały również nagrody pozaregulaminowe, których laureatów wybrali fundatorzy nagród:

WYRÓŻNIENIE FIRMY PB GROUP – reklama w katalogu branżowym: Agnieszka Działo Jabłońska – komplet pierścionków „Pojęcie względne”

WYRÓŻNIENIE GALERII SZTUKI W LEGNICY – wystawa wraz z katalogiem: Jarosław Kolec – pierścień “Found memories / Keep to myself”

WYRÓŻNIENIE MAGAZYNU BRANŻY JUBILERSKIEJ POLSKI JUBILER – wywiad z autorem na łamach magazynu: Marcin Tymiński

WYRÓŻNIENIE WYTWÓRNII ANTIDOTUM – 3 godziny kursu: Agnieszka Działo Jabłońska – komplet pierścionków „Pojęcie względne”

WYRÓŻNIENIE AMBER EXPERTS – voucher na usługi o wartości 1500 PLN: Małgorzata Podleśna-Zdunek – wisior „Umiar”. 

 

Chciałbym pogratulować wszystkim uczestnikom za ich wysiłek i kreatywność w interpretacji tematu „Umiar”. Wybór laureatów był trudny, ale po długich deliberacjach postanowiliśmy przyznać pierwszą nagrodę dla pracy, która nie tylko zrozumiała istotę umiaru, ale również wniosła nowatorskie spojrzenie na to, jak umiar może odnosić się do różnych dziedzin życia. Gratulacje dla laurestów i wszystkich uczestników za ich zaangażowanie – podsumował Miron Kutarba, członek jury.