Początek jesieni będzie wyjątkowo piękny tego roku – już od października sale ekspozycyjne gliwickiej Willi Caro rozświetli swoim blaskiem… Złoto Północy. Na miłośników bursztynu czeka nie lada gratka – wiele eksponatów nigdy wcześniej nie było prezentowanych szerszej publiczności. 

Najnowsza wystawa czasowa Muzeum w Gliwicach „Bursztyn. Skarb Bałtyku”, której otwarcie nastąpi 7 października 2023 r., jest pierwszą na Śląsku (a nawet pod kątem interdyscyplinarnego spojrzenia – w Polsce) ekspozycją prezentującą tak wielowymiarowo i kontekstowo owo naturalium, wyłączając dotychczas istniejące, powszechnie znane stałe jego prezentacje w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Zamkowym w Malborku czy Muzeum Bursztynu w Jarosławcu. Na wystawie będzie można zobaczyć około 300 różnorodnych obiektów, z czego ponad 200 wypożyczono z kilkudziesięciu polskich instytucji muzealnych (w tym rezydencji królewskich), kolekcji kościelnych, zbiorów uniwersyteckich, instytutów badawczych oraz kolekcji prywatnych. 

Na wystawie prezentujemy cymelia ze zbiorów polskich, co ma podkreślić popularność Złota Północy, które występowało zarówno w średniowiecznych skarbcach książęcych, nowożytnych włoskich studiolach czy cesarskich kunstkamerach. Wiele z nich eksponujemy po raz pierwszy w historii tych dzieł i to w towarzystwie wysokiej klasy obiektów złotniczych, malarstwa, grafiki oraz innych naturaliów – wyjaśnił Robert B. Bartkowski, kurator ekspozycji.


Wśród eksponatów znajdą się m.in. pamiątki po polskich królach (klejnot sentymentalny w kształcie serca należący do Anny Jagiellonki czy bursztynowy pucharek (tzw. kulawka) wiązany z Zygmuntem III Wazą, nowożytne cuda bursztynniczego rzemiosła artystycznego z dwóch najważniejszych w tamtym czasie jego ośrodków – Gdańska oraz Królewca, obiekty archeologiczne, przyrodnicze, starodruki opowiadające o bursztynie i wiele innych eksponatów reprezentujących okres od nowożytności po czasy współczesne. Nie zabraknie oczywiście dzieł z jednej z największych muzealnych kolekcji biżuterii artystycznej w Polsce, której dysponentem jest Muzeum w Gliwicach, w towarzystwie nowoczesnych prac dzisiejszych twórców bursztynników i złotników z innych wybitnych kolekcji.


Pełna różnorodność! Fakt, że na jednej wystawie możemy zobaczyć królewskie skarby, naturalne inkluzje czy statuetkę Bursztynowego Słowika należącą do Stanisława Soyki, nie powinien nikogo dziwić – bursztyn w naszej kulturze osadzony jest mocniej, niż sądzimy. O tym też jest ta wystawa – podsumowuje kurator.

Prezentowane zbiory – oprócz kolekcji Muzeum w Gliwicach – pochodzą z kilkunastu instytucji z kraju, właścicieli prywatnych, instytutów naukowo-badawczych w tym m.in. Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, Skarbca katedry na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum ISEZ PAN w Krakowie, Biblioteki PAN i PAU w Krakowie i wielu innych.

„Bursztyn. Skarb Bałtyku”
Muzeum w Gliwicach – Willa Caro
7.10.2023 – 7.01.2024
Kurator: Robert B. Bartkowski
Wernisaż w dn. 7.10.2023, godz. 12.00, połączony z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie i wykładem inaugurującym Roberta B. Bartkowskiego „Nieznana kolekcja bursztynowych cymeliów ze zbiorów dawnego Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu do 1945 r. i jej dalsze losy" o godz. 14.00.
Ekspozycji towarzyszy oferta edukacyjno-warsztatowa dla szkół oraz osób indywidualnych.

Więcej informacji: Muzeum w Gliwicach