Na chwilę przed rozpoczęciem słynnego weneckiego karnawału w saloniku VIP na gdańskim lotnisku możne poczuć jego przedsmak, oglądając oryginalne maski ze słynnej weneckiej pracowni La Bottega dei Mascareri oraz inspirowaną nimi biżuterię gdyńskiej marki Soul Bijou.   

Sprawcami tego zamieszania są Jola Słoma i Mirek Trymbulak, którzy projektują niekonwencjonalną modę i niekonwencjonalną biżuterię, niekonwencjonalnie gotują i generalnie mają niekonwencjonalne pomysły. Więc kiedy pojawili się na spotkaniu biznesowym – w czasie którego mieli omawiać kolejne projekty strojów korporacyjnych dla pracowników lotniska – w saloniku VIP natychmiast dostrzegli idealną przestrzeń wystawienniczą. A jako że styczeń to początek karnawału w Wenecji, ich ulubionym mieście, w którym przyjaźnią się z maskarzami Sergiem i Massimem Boldrinami, i których projekty stały się dla nich inspiracją do tworzenia mody i biżuterii, wybór nie mógł być inny niż maski. 3596 3

Biżuteria Soul Bijou inspirowana maskami weneckimi - biżuteria, obraz i rzeźba w jednym. Fot. Iwona Wojdowska

 

Na wystawie prezentowanych jest kilkanaście masek pochodzących z jednej z najbardziej znanych i renomowanych na świecie pracowni La Bottega dei Mascareri – tej samej, w której powstały maski m.in. do filmu „Oczy szeroko zamknięte” Stanleya Kubricka, do teledysku szkockiej grupy „The Waterboys” oraz na potrzeby Kalifornijskiego Festiwalu Szekspirowskiego. Wykonane zgodnie z duchem wielowiekowego rzemiosła nawiązują do tradycji średniowiecznych, co widać po charakterystycznych postaciach m.in. dworskich błaznów, oraz XVIII-wiecznych postaci inspirowanych komedią dell’arte. Kolekcję wyróżniają także dekoracje inspirowane rokokowym obrazami Giambattisty Tiepolo oraz oryginalne złocone elementy z motywami Księżyca i Słońca. Jedną z masek autorstwa braci Boldrinów można oglądać w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, gdzie na wystawie stałej towarzyszą jej stroje karnawałowe projektu Joli Słomy i Mirka Trymbulaka z pokazu „La Via Dell’ Ambra”

Maski weneckie to silna inspiracja małżeństwa projektantów Joli Słomy i Mirka Trymbulaka widoczna m.in. w ich kolekcji strojów prezentowanych w 2019 r. na pokazie „La Via Dell’ Ambra” w Gdańsku i Wenecji, jak również w ich biżuterii Soul Bijou. Marka powstała z potrzeby stworzenia biżuterii wedle własnych wizji a nie komercyjnych potrzeb rynku i jest efektem fascynacji jej twórców bursztynem bałtyckim oraz weneckimi maskami i szkłem z Murano. Unikatowe naszyjniki łączą w sobie funkcje użytkowe biżuterii, trójwymiarowość rzeźby i malarskość obrazu.

Wystawa potrwa do 11 lutego 2024 r. Wstęp tylko dla pasażerów korzystających z saloniku VIP.


Polecamy także: 

Polimery, diamenty, maski z Wenecji i szkło z Murano

W hołdzie kobietom – rozmowa z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem