Jaka jest rola biżuterii we współczesnym świecie? Czy jest niczym amulet, który wzmacnia i daje nadzieję? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy 27. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD. Prace można nadsyłać do 1 lutego 2024 r. 

 

Noszenie biżuterii przynosi nadzieję. Z jednej strony biżuteria wzmacnia naszą psychikę. Komunikuje naszą osobistą odwagę i wspiera nas w zajmowaniu konkretnego stanowiska. Symbole nosimy w sposób, który daje nam nadzieję na przezwyciężenie naszych wewnętrznych słabości. Dzięki biżuterii możemy również uzbroić się do gotowości na kryzysy, które pochodzą z zewnątrz, a obecnie silnie wpływają na nasze życie i mu zagrażają.

Z drugiej strony biżuteria daje możliwość czerpania siły z zewnątrz. Poprzez noszony symbol, będący formą porozumiewania się z innymi, wzmacnia w nas nadzieję, że nie jesteśmy sami. Wykonana z ciepłego materiału, jakim jest bursztyn, wspiera nas niczym amulet – nawet w przypadku trudności zdrowotnych. Umacnia nas pomimo naszej wrażliwości i daje nam siłę do przezwyciężania lęków. Jest promieniem nadziei emanującym ze środowiska osobistego na społeczne i polityczne. Jak wygląda biżuteria, która daje dziś nam nadzieję, wzmacnia nas w kryzysach i pomaga przez nie przejść?

Barbara Schmidt 


Celem Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD jest promocja bursztynu jako środka wyrazu artystycznego. Jego realizacja w ciągu minionych 26 edycji owocowała rokrocznie dużą liczbą uczestników, spośród których wielu próbowało swoich sił w co najmniej kilku edycjach. Z informacją o bursztynie i jego walorach artystycznych udało się dotrzeć nawet do tak odległych krajów jak Meksyk, Indie czy Tajwan. Są wśród nich uznani twórcy, artyści i projektanci o rozpoznawalnych nazwiskach, jak również młodzi designerzy – w większości studenci i absolwenci uczelni artystycznych, dla których konkurs to nierzadko szansa na debiut. Prezentując swoje artystyczne inspiracje, warsztat i sposób myślenia o biżuterii, przyczyniają się do stałego podnoszenia poziomu wzornictwa biżuterii bursztynowej oraz jej rangi wśród odbiorców na całym świecie. I, co ważne, udział w tym konkursie nierzadko jest początkiem pięknej przyjaźni z bursztynem, który dostaje szansę rozgoszczenia się na stałe w ich pracowniach.

Przedmiotem konkursu jest projekt biżuterii, w którym bursztyn odgrywa istotną rolę. Organizator dopuszcza się zastosowanie w pracach wyłącznie bursztynu naturalnego, natomiast w kwestii wyboru pozostałych materiałów uczestnicy mają pełną swobodę. Konkurs ma charakter projektowy – akceptowane są wyłącznie wizualizacje cyfrowe w postaci projektu wykonanego w dowolnej technice graficznej: rysunek, rendering albo fotografie gotowego prototypu lub modelu.

Międzynarodowe jury

Tradycją konkursu jest zapraszanie do grona jury artystów, pedagogów prestiżowych uczelni, dziennikarzy branżowych i znawców bursztynu, jak również polskich projektantów biżuterii autorskiej oraz bursztynników. W tym roku w gronie tym znajdą się:

Katharina Kielmann – związana z uniwersytetem wiedeńskim autorka, kuratorka i moderatorka, współzałożycielka i współmoderatorka rozmów o współczesnej biżuterii w ramach projektu Schmuckstammtisch Wien;
Carina Shoshtary – niemiecka artystka tworząca emocjonalną, pomysłową i innowacyjną biżuterię z nietypowych materiałów, którym nadaje nowe życie, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Monachium;
Sergiusz Kuchczyński – prodziekan na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi, prowadzi także Pracownię Biżuterii; jego twórczość skupia się głównie na ubiorze i biżuterii,
Anders Ljungberg – profesor rzemiosła na Konstfack – największym szwedzkim uniwersytecie sztuki, rzemiosła i designu; w swojej twórczości koncentruje się na badaniu przedmiotów użytkowych oraz relacji, jakie łączą nas z tymi obiektami.

Przy ocenie prac jury weźmie pod uwagę przede wszystkim autorską interpretację tematu, wartości artystyczne projektów oraz innowacyjne wykorzystanie bursztynu. Do wygrania są trzy nagrody: Nagroda Główna Prezydenta Miasta Gdańska (10 000 PLN brutto) i dwie nagrody równorzędne: Nagroda Bursztynowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników (0,5 kg bursztynu) i Nagroda Srebrna (1 kg srebra). Nagrodzone prace oraz prace zakwalifikowane przez jury zostaną zaprezentowane na wystawie podczas Targów AMBERIF 2024 w Gdańsku oraz opublikowane w katalogu zamieszczonym na stronie amberif.pl oraz w innych wydawnictwach promocyjnych.

Więcej informacji: Amberif Design Award 2023