Ostatnie 30 lat to czas niezwykle barwny, obfitujący w wiele znakomitych pomysłów wzorniczych i kroków milowych w rozwoju nowoczesnego bursztynowego designu. Najważniejsze jego etapy – mierzone m.in. konkursami jubilerskimi – będzie można prześledzić na wystawie w Muzeum Bursztynu w Gdańsku z okazji 30-lecia firmy S&A Jewellery Design, która ma na tym polu ogromne zasługi.

O współczesnej historii bursztynu bałtyckiego w kontekście regionu, kraju, ale także i świata opowie ponad setka wyrobów jubilerskich, które powstały w firmie S&A Jewellery Design we współpracy z utalentowanymi, kreatywnymi projektantami.


Z okazji jubileuszu 30-lecia S&A Jewellery Design postanowiliśmy przypomnieć jej najważniejsze projekty. To nie tylko piękna biżuteria, za którą stoją rozpoznawalni dziś projektanci. Wystawa daje wgląd w takie zagadnienia jak zmiana trendów w designie, czy produkcję biżuterii przez ostatnie trzy dekady, które przyniosły całej branży wiele zmian – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


Według danych na Pomorzu działa około 2 tysięcy firm trudniących się produkcją biżuterii z bursztynem bałtyckim, które zatrudniają około 20 tysięcy osób. Największą i najbardziej znaną jest S&A Jewellery Design z Gdyni, która ma swoje przedstawicielstwa w wielu krajach na świecie. Na przestrzeni lat z producentem współpracowali m.in. Marta Hryc, Daria Jankowiak, Małgorzata Szewczyk, prof. Sławomir Fijałkowski, Krzysztof Bondaruk, Cyprian Chorociej, Piotr Frankowski, Ireneusz Glaza oraz Rafał Jankowski.

3591 2

Wiele z prezentowanych na wystawie projektów zostało nagrodzonych w krajowych i międzynarodowych konkursach jubilerskich, m.in. Mercurius Gedanensis (obecnie Amberif Selection) czy Inhorgenta Award. Do najbardziej rozpoznawalnych projektów w portfolio firmy należą obecnie wisior i spinki podarowane księżnej Kate i księciu Williamowi w czasie ich wizyty w Gdańsku w 2017 r., jak również wyjątkowa korona dla Miss Polonia zdobiona oprawianymi ręcznie 1832 kamieniami jubilerskimi oraz obsadzonym w jej centralnym punkcie wyselekcjonowanym bursztynem w niepowtarzalnym szlifie brylantowym. Nowsze projekty utrzymane w nowoczesnym stylu zawierają również przesłania nawiązujące do aktualnych tematów społecznych, np. odniesienia do zmian klimatycznych widoczne w wisiorach „Sounds of Amber” autorstwa mistrza jubilerstwa Piotra Frankowskiego. Na szczególną uwagę zasługują wcześniejsze projekty powstałe w Studio Projektowym S&A, które wyróżniają się wyjątkowym rozmachem i kreatywnością ograniczoną jedynie wyobraźnią projektantów.


Tą wystawą chciałem przede wszystkim uhonorować projektantów, którzy przez 30 lat przyczynili się do rozwoju wzornictwa biżuterii sygnowanej marką S&A. Było ich wielu, niektórzy pracowali dłużej, inni krócej, ale każdy pozostawił cząstkę swojego artystycznego DNA, dzięki czemu wzornictwo S&A jest tak wielowątkowe i tak bogate. Wystawa jest moim podziękowaniem dla nich za nieoceniony wkład w rozwój firmy, ale też interesującą retrospekcją pokazującą, jak wiele w dziedzinie nowoczesnego wzornictwa z bursztynem się wydarzyło i jak kreatywna jest polska branża bursztynnicza – podkreślił Adam Pstrągowski, prezes S&A Jewellery Design.


30-lecie S&A Jewellery Design
wernisaż: 14 grudnia 2023, godz. 17.00 / wstęp wolny
15 grudnia 2023 – 20 maja 2024