Tegoroczny program Festiwalu obejmuje kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów z Polski i zagranicy prezentujące szerokie spektrum współczesnej biżuterii w często zaskakujących, nowatorskich i eksperymentalnych odsłonach. Weekend otwarcia Festiwalu, z wyczekiwaną galą wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, odbędzie się w dniach 10-11 maja 2024 r.

Zbliża się kolejna edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO – wyjątkowego przeglądu biżuterii współczesnej, którego początki sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Dziś legnickie SREBRO to jeden z największych festiwali poświęconych biżuterii w Europie, skupiający rokrocznie liczną rzeszę artystów, pasjonatów i międzynarodową publiczność. Legnica po raz kolejny stanie się stolicą biżuterii i będzie promować najnowsze i najciekawsze dokonania w tej dziedzinie sztuki. 

Najwięcej emocji wzbudzi z pewnością ogłoszenie wyników 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA, na który w tym roku wpłynęło blisko 300 zgłoszeń od artystów z 45 krajów, m.in. Australii, Bośni i Hercegowiny, Ekwadoru, Nowej Zelandii, Meksyku i RPA.

Temat konkursu otwiera drogę do odpowiedzi na pytanie o możliwości połączenia procesu tworzenia dzieła, w tym przypadku biżuterii, z zachowaniem uwagi wobec odbiorcy oraz otaczającego świata, jak manifestować istotne treści i jak pochylać się nad problemami społecznymi, politycznymi etc. - informuje Anna Wójcik-Korbas, koordynatorka Festiwalu. 


Za wybór oraz kwalifikację prac do wystawy odpowiedzialne jest międzynarodowe jury, w którego skład weszli znani artyści, profesorowie, historycy sztuki, krytycy i znawcy sztuki jubilerskiej: prof. Sławomir Fijałkowski (Polska), Mari Ishikawa (Japonia), Charon Kransen (USA), dr Michalina Owczarek-Siwak (Polska), Doreen Timmers (Holandia).

Wystawy indywidualne: Mariko Kusumoto, Peter Machata, Mari Ishikawa

Wśród wystaw tegorocznej edycji znajdzie się prezentacja indywidualna Mariko Kusumoto. Artystka urodzona i wychowana w Japonii, obecnie mieszka i pracuje w USA, ukończyła studia licencjackie z malarstwa i grafiki w Musashino Art College w Tokio oraz studia magisterskie z grafiki na Academy of Art University w San Francisco. Z biegiem lat obiektem jej zainteresowań twórczych stał się trawiony metal, z którego zaczęła wykonywać rzeźby, a po prawie 18 latach pracy wyłącznie z metalem jej uwaga przeniosła się na tkaninę oraz połączenia jej z metalem. Jej dokonania zostały docenione również w świecie mody – współpracowała m.in. ze znanym projektantem mody Jeanem Paulem Gaultierem, a także z takimi luksusowymi markami jak Tiffany & Co., La Mer i Elizabeth Arden.


Moje prace odzwierciedlają różne zjawiska, które stymulują mój umysł i zmysły, naturalne lub stworzone przez człowieka. Reorganizuję je w nową prezentację, którą można opisać jako surrealistyczną, zabawną, pełną wdzięku lub nieoczekiwaną. Moja praca jest przepełniona zabawną, radosną atmosferą. Zawsze lubię zostawiać trochę miejsca dla wyobraźni widza. We wszystkich moich pracach zawsze kładę nacisk na umiejętności i kunszt – opowiadaMariko Kusumoto.

3605 2

Mariko Kusumoto, naszyjnik


Swoje prace zaprezentuje również Peter Machata ze Słowacji, absolwent pracowni rzeźby Jozefa Jankoviča na Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie, który po ukończeniu studiów skoncentrował się na biżuterii. Obiekty złotnicze postrzega jako małe rzeźby. Przez wiele lat pracował głównie w srebrze, z czasem odkrył również ciekawe właściwości plastiku, eksperymentując z frezarką CNC i skanerem. Obiekty rzeźbiarskie Machaty będzie można zobaczyć wystawie będącej realizacją nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w 29. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej "Wciąż Człowiek?" w 2021 roku.

Kolejną reprezentantką Kraju Kwitnącej Wiśni na legnickim SREBRZE będzie Mari Ishikawa, której wystawa nawiązuje do nieuchwytności wrażeń i emocji. Mari Ishikawa w swojej twórczości codzienne życie opisuje pełną metafor biżuterią.


Nie możemy niczego zobaczyć, dopóki nie spróbujemy. Odkrywanie zaczyna się od zmysłu wzroku – mówi Mari Ishikawa.

 

Wystawy zbiorowe

W ramach Legnickiego Festiwalu Biżuterii SREBRO 2024 odbędzie się wystawa współczesnej biżuterii z bursztynem zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska. Kreacje i punkty widzenia młodych artystów będzie można poznać, zwiedzając także wystawę jubileuszową Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Z kolei na wystawie „Komputer i biżuteria” zorganizowanej przez Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu na Nisou (Czechy) zaprezentowane zostaną prace obrazujące temat wpływu technologii komputerowej na ludzi – oprócz metalowych i szklanych elementów biżuterii uczestnicy włączyli do swojej biżuterii komponenty komputerowe. Legnicki Festiwal SREBRO będzie także miejscem prezentacji kolejnej odsłony międzynarodowego festiwalu filmów inspirowanych biżuterią i sztuką użytkową SMCK On Reel – pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest SMCK Magazine.

W programie imprez towarzyszących znajdą się także tradycyjne cykle prezentacji odbywające się od wielu lat pod hasłem Sylwetki Twórców, Srebrne Szkoły i Debiuty, jak również tradycyjne wystawy towarzyszące Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej – plakatów i fotografii oraz prac niezakwalifikowanych do wystawy głównej w Holowni.


Legnicki Festiwal SREBRO 
Weekend otwarcia: 10-11 maja 2024
Organizator: Galeria Sztuki w Legnicy 
Więcej informacji: Legnicki Festiwal SREBRO