W czasie Lipskich Dni Zegarków i Biżuterii Midora (8-10.09.2007) ogłoszono wyniki konkursu „Młodzi Cellini”, którego temat brzmiał „Współczesna pamiątka z bursztynu”.

Konkurs „Młodzi Cellini” został zorganizowany po raz drugi przez Stowarzyszenie Niemieckich Złotników i Jubilerów (Zentralverband der Deutschen Goldschmiede, Silberschmiede und Juweliere) przy wsparciu następujących firm i organizacji: Allgemeinen Scheideanstalt, JRG Jewellery Relations Group, magazynu branżowego GZ Goldschmiedezeitung, Mannheimer Versicherung i Targów Lipskich. W swej nazwie nawiązuje on do znanego złotnika Benvenuto Celliniego, tworzącego we Florencji w czasach renesansu.

Temat konkursu brzmiał: Współczesna pamiątka z bursztynu”. „Został on specjalnie tak dobrany, aby młodym ludziom dać interesujący materiał, z którym będą się mogli zmierzyć” – wyjaśnia Hans-Jürgen Wiegleb, prezes stowarzyszenia – „Tym bardziej, że głowa, serce i ręce w zawodzie złotnika są tak samo ważne”.
Wygląda na to, że był to strzał w dziesiątkę – do konkursu zgłosiło się 117 uczestników, czyli dwa razy tyle, co w poprzedniej edycji. W jury zasiadali: Wolf-Rüdiger Galley (mistrz złotnictwa, Lieskau), Inge Priebe (redakcja Goldschmiede Zeitung), Dr. Alfred Schneider (przewodniczący Niemieckiego Zrzeszenia Zegarki+Biżuteria), Stefan Todorov (pracownia złotnicza Garzareck & Todorov, Arnstadt) i Andreas Zachlod (dyrektor targów Midora). Postanowili oni przyznać 5 równorzędnych nagród (po 1000 euro). Otrzymali je:
• Johannes Hasselmann (Erfurt, Turyngia),
• Julia Bergmann (Arnstadt, Turyngia),
• Anna-Christin Spannbauer (Arnstadt, Turyngia),
• Silke Klemt (Berlin),
• Kathrin Aha (Albstadt, Badenia-Wirtembergia).
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 9 września. Prace zgłoszone do konkursu można było oglądać na specjalnej wystawie podczas Lipskich Dni Zegarków i Biżuterii Midora.
Stowarzyszenie Niemieckich Złotników i Jubilerów wyraziło zadowolenie z przebiegu konkursu: „Nadesłane prace mają wysoki poziom i świadczą o sprawności warsztatowej i twórczej młodych artystów. Zważywszy na dotychczasową ofertę bursztynowych ozdób, mamy tutaj do czynienia z zupełnie nowym spojrzeniem i sposobem wykorzystania tego materiału” – komentuje Wiegleb. „Bursztyn miał dotychczas opinię nieciekawego i tradycyjnego materiału, a nasz konkurs pokazał, że łatwo ten wizerunek zmienić.”

Zwycięskie prace Wiegleb komentuje w następujący sposób:
Pierścionek Anny-Christiny Spannbauer: pierścionek jest w kształcie muszli zamykającej w swoim wnętrzu perłę. Motyw jest co prawda bardzo klasyczny, ale jego „nożycowata” obrączka wprowadza element nowatorstwa. Udane połączenie klasyki i nowoczesności.
Pierścionek Johannesa Hasselmanna: Dużych rozmiarów bursztyn, częściowo nieobrobiony, zamknięty w niespotykanej formie. Mimo oryginalnego wzornictwa pierścionek sprawia wrażenie raczej klasycznego, a swym wyglądem przypomina małą rzeźbę.
Naszyjnik Julii Bergmann: Choć motyw kwiatów nie jest niczym nowym w biżuterii, to bursztynowe pąki świadczą o nowatorstwie.
Naszyjnik Silke Klemt: Bursztyn w połączeniu z elektroniką – w naszyjnik został wbudowany odtwarzacz MP3. Odważny pomysł, łączący walory użytkowe z estetycznymi.
Pierścionek Kathrin Ahy: Ruchomy kawałek bursztynu stanowi element centralny pierścionka. Również tutaj zestawiono elementy klasyczne z nowoczesnym wzornictwem.

Foto: Targi Lipskie/Dirk Brzoska