plzh-CNenetdelvltnorues
10 stycznia o godzinie 17.00 w gdańskim Muzeum Bursztynu rozpocznie się wernisaż retrospektywnej wystawy zorganizowanej z okazji 20-lecia pracy artystycznej Andrzeja Bossa.

Wystawa jest przeglądem jego prac zarówno biżuteryjnych, przedmiotów użytkowych, jak i małych form rzeźbiarskich. Prezentowane prace autora to obiekty konkursowe i prace eksperymentalne (zarówno pod względem przeznaczenia, jak i materiału, z którego zostały wykonane – silikon, masa solna, tworzywa sztuczne), a także naturalne bryły krzemienia pasiastego czy wyjątkowe w swojej formie sztućce i elementy zastawy stołowej. Wystawa w Muzeum Bursztynu jest kolejną odsłoną wystawy autorskiej Bossa po prezentacji m.in. w Galerii Yes w Poznaniu, na targach Złoto Srebro Czas w Warszawie, Galerii Bielak w Krakowie, Galerii Sztuki w Legnicy oraz Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Andrzej Boss
Urodził się w 1960 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1985 roku obronił dyplom w Pracowni Projektowania Biżuterii u profesora Andrzeja Szadkowskiego. Od 1985 pracuje w ASP w Łodzi, a od 2005 roku jest jej profesorem nadzwyczajnym. Prowadzi Pracownię Projektowania Form Złotniczych. Projektuje biżuterię, przedmioty użytkowe oraz małe formy rzeźbiarskie. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych na całym świecie, a także wielokrotnym laureatem i jurorem konkursów. Jego prace są w kolekcjach Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Legnicy i Muzeum Bursztynu Ribnitz-Damgarten.

Wernisaż wystawy: czwartek, 10 stycznia 2008, godzina 17.00, Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy 26, Gdańsk

Wernisaż będzie połączony z podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy podmiotami związanymi z branżą bursztynniczą i władzami Gdańska w sprawie sformalizowania inicjatywy klastrowej Gdańska Delta Bursztynu.

Zdjęcie: Andrzej Boss i jego bursztynowa praca zatytułowana Labirynt (Fot. Michał Kosior / Muzeum Bursztynu)