317 prac 189 artystów z 30 państw – tak imponującą liczbę obiektów ocenili jurorzy 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ. Organizator podał nazwiska zakwalifikowanych, laureatów poznamy w maju w czasie Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Artyści z niemal każdego zakątka Europy, a także z odleglejszych rejonów takich jak Iran, Izrael, Tajwan, Chiny czy Korea Południowa stanęli do twórczej rywalizacji, podejmując – każdy na własny, indywidualny sposób – temat bieżącej edycji. Część twórców pokusiła się o refleksję nad jakością w biżuterii i w sztuce współczesnej w ogóle. Inni zaś podążyli tropem pytania o tematy ogólnoludzkie i uniwersalne – zastanawiając się szczególnie nad aspektem jakości życia, która – mimo nieznanego wcześniej w historii ludzkości postępu technologicznego – wydaje się systematycznie i niepokojąco spadać. Czy więcej to zawsze lepiej? Czy fast to lepiej niż slow? Czy jest dziś sens, aby zadawać pytanie: mieć czy być?

Jurorzy mieli niełatwe zadanie – nie ułatwiła go mnogość interpretacji tematów, a także technologii, technik i materiałów użytych przez artystów. Podczas trwających dwa dni obrad (9 – 10 lutego 2023) spośród zgromadzonej w legnickiej galerii biżuterii i obiektów dokonali wyboru 40 prac zakwalifikowanych na wystawę główną oraz zadecydowali o wyborze nagród. W gronie tym znaleźli się:
1) Sharareh Aghaei – Iran/Niemcy
2) Miriam Arentz – Niemcy
3) Magdalena Bajer – Polska
4) Marcin Bogusław – Polska
5) Andrzej Boss – Polska
6) Teresa Dantas – Portugalia
7) Vendula Fabián – Czechy
8) Sara Gackowska – Polska
9) Tamara Grüner – Niemcy
10) Susanne Hammer – Niemcy
11) Iris Hummer – Austria
12) Li Tzu Hung – Tajwan
13) Tadeusz Jaśkowiak – Polska
14) Rasa Jundulaitė – Litwa
15) Alicja Kania – Polska
16) Christina Karababa – Grecja
17) Mira Kim – Korea Południowa
18) Sergiusz Kuchczyński – Polska
19) Annelieke Landré – Holandia
20) Peter Machata – Słowacja
21) Jana Machatová – Słowacja
22) Agnieszka Nowicka – Polska
23) Michalina Owczarek-Siwak – Polska
24) Sham Patwardhan-Joshi – Niemcy
25) Ruudt Peters – Holandia
26) Aleksandra Popova – Bułgaria
27) Eva Růžičková – Czechy
28) Kristýna Španihelová – Czechy
29) Kamilė Stanelienė – Litwa
30) Magdalena Szadkowska – Polska
31) Anna Szałkiewicz – Polska
32) Sława Tchórzewska – Polska
33) Youjin Um – Korea Południowa
34) Pilar Viedma – Hiszpania
35) Zhipeng Wang – Chiny
36) Nicole Walger – Niemcy
37) Sandra Wilson – Wielka Brytania
38) Andrea Wippermann – Niemcy
39) Arek Wolski – Polska
40) Sareh Zarghampour – Iran

 Jury 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ

W gronie jurorów nie mogło zabraknąć prof. Sławomira Fijałkowskiego, który od wielu lat wspiera organizację Legnickiego Festiwalu SREBRO i – kuratorsko – sam konkurs. Obecnie prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się projektowaniem produktu i biżuterii we współpracy z renomowanymi producentami oraz designem autorskim. Uczestnik, organizator oraz kurator wielu wystaw biżuterii i wzornictwa, autor tekstów, analiz, opracowań teoretycznych i naukowych oraz programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa. W 2020 r. objął funkcję kuratora Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif.

Grono jurorów zasilił także rumuński David Sandu z Rumunii, który w 2006 otworzył swoją pierwszą galerię współczesnej biżuterii w Rumunii i brał udział w wielu zagranicznych wystawach. W 2010 stworzył Szkołę Biżuterii Współczesnej Assamblage oraz Narodowe Stowarzyszenie na rzecz Współczesnej Biżuterii Assamblage, które odgrywają ważną rolę w kształtowaniu nowego pokolenia artystów i projektantów. Od 2020 roku, wspólnie z Ioaną Andrei i Valentiną Buzamurgą, jest współorganizatorem i kuratorem Romanian Jewelry Week – międzynarodowego wydarzenia, które odbywa się każdej jesieni w Bukareszcie.

Ana Pina – kolejna jurorka, złotniczka i właścicielka galerii w Porto. Zasłynęła za sprawą stworzenia i prowadzenia pracowni Tincal lab, która jest zarazem miejscem wystaw biżuterii współczesnej i gdzie odbywają się kuratorskie warsztaty z udziałem zaproszonych złotników. Punkt kulminacyjny działań Any Piny stanowi projekt wystawienniczy Tincal lab Challenge, który co roku opatrzony jest innym tematem.

Z kolei prof. Piotr Korduba to historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ekspert z dziedziny architektury mieszkaniowej, architektury wnętrz, designu, sztuki i rzemiosła oraz niemiecko-polskich relacji historyczno-artystycznych. Autor sześciu książek i wielu artykułów dedykowanych designowi.

Grono jurorskie zamyka prof. Ludmila Šiklová z Czech, która pełniła funkcję asystenta na Wydziale Metali i Biżuterii praskiej Akademii oraz na Uniwersytecie Technicznym w Libercu. Od 2015 jest profesorką nadzwyczajną Politechniki w Libercu w Katedrze Projektowania Biżuterii i Szkła.

Kulminacja Legnickiego Festiwalu SREBRO

Nazwiska laureatów pozostaną tajemnicą aż do momentu kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO, która odbędzie się w dniach 5-6 maja 2023. Wystawę pokonkursową będzie można oglądać do 2 lipca w Galerii Sztuki w Legnicy, zaś prace niezakwalifikowane trafią na tradycyjny pokaz pn. Holownia, który będzie prezentowany do 4 czerwca w Holu Starego Ratusza.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to najważniejszy, ale nie jedyny element Legnickiego Festiwalu SREBRO, jednego z największych przeglądów biżuterii artystycznej w Europie. Tegoroczna odsłona legnickiego SREBRA to 12 wystaw zlokalizowanych w centrum miasta. Pokazy indywidualne i zbiorowe twórców z Polski i zagranicy ukażą szerokie spektrum najnowszych dokonań w dziedzinie biżuterii artystycznej. Nie zabraknie ekspozycji z dobrze znanych cykli – Sylwetki Twórców (tym razem odbędą się ekspozycje Jolanty Gazdy i Kirsten Plank), Srebrne Szkoły (pokaz twórczości studentów i pedagogów Narodowej Akademii Sztuk w Oslo) i Debiuty (w tym roku swoją pierwszą wystawą, która stanowi nagrodę Galerii Sztuki w Konkursie PROJEKT, organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi pochwali się Patryk Caban). Wystawom biżuterii towarzyszyć będą prezentacje plakatu i fotografii odnoszące się do tematu „Jakość”.