Galeria Sztuki w Legnicy rozpoczęła nabór zgłoszeń do 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ promującego kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej oraz twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata.


W czasach nieustannych zmian przynajmniej jedna rzecz w odniesieniu do biżuterii wydaje się niezmienna. To parametr jakościowy. Czy jednak dzisiaj wciąż jeszcze jakość definiuje kształcona latami perfekcja rzemieślniczego wykonania, ekwiwalent materialny mierzony przelicznikiem uncji złota lub zastosowaniem kamieni szlachetnych, a może marketingowa wartość logo lub sygnatura artysty? Najpierw projektanci mody, a obecnie projektanci wzornictwa przewartościowali znaczenie podstawowych pojęć, które kiedyś wydawały się paradygmatem. Nowe punkty odniesienia wyznaczające standard jakościowy to zrównoważony rozwój, doświadczenie zamiast posiadania, demokratyzacja luksusu, relacje z odbiorcą. Z pewnością projektanci autorskiej biżuterii znajdą równie inspirujące odpowiedzi. Czym jest dla was JAKOŚĆ?

prof. Sławomir Fijałkowski


Celem Konkursu jest szeroka prezentacja najnowszych dokonań współczesnej sztuki biżuterii. Organizator – Galeria Sztuki w Legnicy – oczekuje prac będących biżuterią w szerokim znaczeniu tego słowa, reprezentujących wysoki poziom artystyczny i wykonawczy, jak również zawierających oryginalną koncepcję twórczą oraz wyraźne odniesienie do tematu Konkursu. Nie stawia oni żadnych ograniczeń co do zastosowanych materiałów i technik, jednak podkreślając ponad 40-letnią tradycję Legnickiego Festiwalu SREBRO, sugeruje użycie srebra. Prace konkursowe oceni międzynarodowe jury, które zakwalifikuje prace do wystawy głównej i przyzna nagrody regulaminowe:

  • Grand Prix: 15 000 PLN + 1 kg srebra
  • II Nagroda: 10 000 PLN + 1 kg srebra
  • III Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy: 5 000 PLN + 1 kg srebra
  • Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy: wystawa indywidualna z katalogiem o wartości 6 000 PLN
  • Nagroda Specjalna Organizatora za twórczą odwagę, nowatorstwo, bezkompromisowość lub dowcip wypowiedzi twórczej – Statuetka „Srebrna Ostroga” + 1 kg srebra

Konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej. Promuje kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej, a zarazem twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata. Wydarzenie co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim, nawiązując do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata i współczesnych ludzi, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego. W tegorocznej edycji konkursu prace należy zgłosić do 20 stycznia 2023 r.


Więcej informacji: Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ