Zgodnie z wieloletnią tradycją w maju Legnica znów oddychać będzie srebrem, a przestrzenie miejskich galerii i muzeów ulokowanych w sercu miasta wypełni artystyczna biżuteria z całego świata.

W ramach wydarzenia odbędzie się kilkanaście wystaw zbiorowych i indywidualnych, poświęconych współczesnemu złotnictwu i sztuce biżuterii, a także liczne wydarzenia stacjonarne (warsztaty, oprowadzania kuratorskie) i online (filmy na temat wystaw, sesje zdjęciowe z udziałem prac).

Legnicki Festiwal SREBRO – kulminacja 13-14 maja

Organizatorzy zapraszają na kulminację Festiwalu do Legnicy w dniach 13-14 maja 2022 r. W programie znajdą się wernisaże wystaw, spotkania z artystami, sesja popularno-naukowa „Granice Sztuki Globalnej” oraz – jak zawsze dostarczające największych emocji – rozstrzygnięcie 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej DOTYK.
Wydarzenie organizowane przez Galerię Sztuki w Legnicy co roku przyciąga gremium artystów złotników, projektantów i miłośników biżuterii artystycznej z całego świata. To jedno z najważniejszych wydarzeń branży złotniczej na mapie nie tylko Polski, ale i Europy.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej: DOTYK

Najważniejszym elementem Legnickiego Festiwalu SREBRO jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, nieustannie promujący kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej oraz twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata. Konkurs, dedykowany projektantom i twórcom biżuterii artystycznej, rokrocznie gromadzi kilkaset obiektów nadsyłanych przez uczestników z Europy, Azji, Australii, Afryki, Ameryki Południowej i Północnej. Prace zakwalifikowane do konkursu zostaną zaprezentowane podczas głównej wystawy Festiwalu w Galerii Sztuki w Legnicy. Z kolei prace niezakwalifikowane zobaczyć będzie można na osobnej wystawie Holownia organizowanej tradycyjnie w Holu Starego Ratusza. Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia obydwu ekspozycji i skonfrontowania decyzji jurorów z własnymi poglądami, opiniami i ocenami.

Tematem bieżącej edycji Konkursu został DOTYK. Organizatorzy odwołują się do zmysłu nierozłącznie związanego z biżuterią, niosącego szczególny ładunek intymności i bezpieczeństwa, ale też – w czasie globalnej pandemii – lęku i zagrożenia. 


Tym razem – w epoce online – chcielibyśmy nawiązać do cechy, która definiuje biżuterię w jej najbardziej materialnym i jednocześnie najbardziej sensualnym aspekcie. Przywołajmy dotyk – pierwszy zmysł, za pomocą którego poznajemy świat, który daje poczucie bezpieczeństwa, intymności i zaufania. Biżuteria noszona na ciele, stykająca się z receptorami skóry, prowokująca do haptycznego kontaktu zawsze była najbliższym rekwizytem użytkownika. Proponujemy Wam współczesną interpretację owej nostalgii w nadziei, że przedmiotu najbardziej osobistego użytku nie zastąpią nam dotykowe ekrany wyświetlaczy – tłumaczy prof. Sławomir Fijałkowski, wieloletni juror Legnickiego Festiwalu SREBRO. 


Sylwetki Twórców: Andrzej Boss, Felicia Mülbaier, Justyna Stasiewicz

W programie tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO znajdą się ponadto wystawy indywidualne z cyklu Sylwetki Twórców. Celem cyklu jest przybliżenie działań poszczególnych artystów – zarówno wybitnych indywidualności awangardowego złotnictwa, jak i prezentujących ciekawe postawy twórcze młodych projektantów. W 2022 r. swoją najnowszą kolekcję biżuterii dłoni, korespondującą z tematem przewodnim Festiwalu „DOTYK”, zaprezentuje prof. Andrzej Boss z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Poznamy także sylwetkę Felicii Mülbaier z Niemiec, która swoją artystyczną wrażliwość zamyka w rzeźbiarskich obiektach biżuteryjnych oraz poetyckich szkicach. Do roli dotyku w biżuterii i nie tylko odniesie się także artystka Justyna Stasiewicz, której kolekcję dyplomową poświęconą temu zagadnieniu również będzie można oglądać podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Polecamy: Artysta powinien być zaangażowany – rozmowa z prof. Andrzejem Bossem

Srebrne Szkoły – prezentacja dokonań początkujących twórców

Tradycyjnie organizatorzy oddadzą głos początkującym twórcom – studentom kierunków projektowych i artystycznych. Wystawy Srebrne Szkoły, podczas których prezentowane są wyższe uczelnie specjalizujące się we współczesnej biżuterii i designie, towarzyszą Festiwalowi od ponad 20 lat. W roku 2022 r. legnicka Galeria Sztuki zaprosiła do współpracy wykładowców i studentów z Wydziału Projektowania w Metalu Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki HAWK z Hildesheim (Niemcy). Tymczasem swoją pierwszą wystawą indywidualną zadebiutuje Angelika Kwiatkowska, absolwentka studiów licencjackich w Pracowni Projektowania Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej wystawa w cyklu Debiuty stanowi nagrodę przyznawaną przez Galerię Sztuki w Legnicy w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego Projekt organizowanym przez łódzką ASP.

Wystawa Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy

Retrospektywnego spojrzenia na biżuterię artystyczną po 2000 roku dostarczy gościom Festiwalu wystawa Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy. Dużą jej część stanowić będą prace wyróżniane i nagradzane podczas Legnickich Festiwali SREBRO. Na ekspozycji zobaczyć będzie można m.in. biżuterię nagrodzoną w 29. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej "Wciąż Człowiek?", włączoną do Kolekcji w 2021 roku. Wystawa będzie miała swoją odsłonę również w sieci, gdzie opublikowane zostaną modele 3D wybranych prac.

30 lat Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych

W ramach tegorocznego Festiwalu Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zaprezentuje zbiorową wystawę ukazującą ponad 100 prac swoich członków. Organizacja od ponad 30 lat zrzesza polskich artystów-złotników i projektantów biżuterii oraz promuje ich twórczość poprzez organizację wystaw i konkursów. Część ekspozycji poświęcona zostanie zmarłym w ostatnich latach członkom Stowarzyszenia: Markowi Huculakowi, Jackowi Baronowi, Tadeuszowi Jaworskiemu i Dance Czapnik.

Amberif Design Award 2022

W Legnicy będzie można zobaczyć także projekty biżuterii nagrodzone i zakwalifikowane w tegorocznym 26. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD: Bursztyn jako nagroda! organizowanym przez Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Do zobaczenia w Legnicy

Uzupełnieniem dla wystaw biżuterii będą pokonkursowe ekspozycje fotografii oraz plakatów, których tematyka odnosi się do hasła 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej DOTYK.
Organizatorzy z legnickiej Galerii Sztuki zapraszają do uczestnictwa w kulminacji Festiwalu podkreślając, że – po długiej, pandemicznej przerwie – powrót do spotkań i żywych dyskusji wokół biżuterii artystycznej jest szczególnie wyczekiwany. Informacje dotyczące Festiwalu pojawiają się na bieżąco na stronie silver.legnica.eu oraz na Facebooku i Instagramie.