Kolczyki LOOPS marki ION Emilii Kohut znalazły się w gronie najlepiej zaprojektowanych produktów i usług na polskim rynku – finalistów tegorocznej 31. edycji konkursu wzorniczego Dobry Wzór.

Jeszcze kilka lat temu organizatorzy konkursu Dobry Wzór w ogóle nie przyjmowali zgłoszeń od projektantów biżuterii, twierdząc, że biżuteria przynależy do kategorii sztuki, a nie designu. Z biegiem czasu się to zmieniło – kolczyki z bursztynu autorstwa Emilii Kohut nie są pierwszymi wyrobami z kategorii biżuteria, jakie zakwalifikowały się do finału, ale z pewnością pierwszymi z bursztynu. 


Odkąd zajmuję się projektowaniem biżuterii z bursztynu, a więc od 15 lat, moim celem jest dotarcie tam, gdzie bursztyn nie jest znany w jego nowoczesnej odsłonie. Nie jest to łatwe, choć moje opowieści o jego unikatowym charakterze i lokalności produktu powoli zaczynają trafiać na podatny grunt. Sam fakt, że ciągle słyszę o „odczarowywaniu” bursztynu, świadczy o tym, jak wiele jest jeszcze na tym polu do zrobienia. Tym bardziej więc cieszy mnie fakt, że moje bursztynowe kolczyki zakwalifikowały się do finału konkursu Dobry wzór. To ogromna szansa na przetarcie kolejnych szlaków do świadomości odbiorcy – podsumowała projektantka Emilia Kohut.



Polecamy: Teraz jest świetny moment dla bursztynu – rozmowa z Emilią Kohut

 

3662 2

Kolczyki LOOPS to „dziecko” jej młodej, liczącej ponad rok marki osobistej ION. Zastąpiła ona brand Superfine Jewellery. Wcześniej jej znakiem rozpoznawczym było łączenie bursztynu z żywicami syntetycznymi, dziś stawia przede wszystkim na surowce naturalne. A jako że myślenia o biżuterii tak łatwo się nie zmienia, pozostał wspólny mianownik: jest nim dopracowany w drobnym szczególe design oraz kreatywne wykorzystanie wszystkich materiałów użytych do produkcji biżuterii.


W moim warsztacie nic się nie marnuje. Przetwarzam także te materiały, które w tradycyjnym warsztacie jubilerskim nie miałyby szans, by zostać użyte w biżuterii. Dla mnie nie są „odpadem” czy „ścinkiem”, tylko pełnowartościowym materiałem zasługującym na ponowne wykorzystanie – wyjaśniła projektantka.


Kolczyki LOOPS to jej kwintesencja myślenia o biżuterii. Wykonane z naturalnego bursztynu bałtyckiego i wykończone srebrem. Każdy model jest unikatowy, gdyż efekt i rysunek bursztynu – pełnego maleńkich roślinnych inkluzji – jest inny. Całość jest uzupełniona transparentnym polimerem, który wzmacnia delikatny i kruchy surowiec. Technika ta umożliwia wykorzystanie bursztynu, który nie spełnia wymogów jubilerskich i zostaje odrzucony w masowej produkcji (szacuje się, że jest to ok. 60% surowca). Dzięki wzmocnieniu polimerem nie jest marnowany i ma szansę stać się pięknym obiektem najwyższej jakości. Całość jest ręcznie rzeźbiona i szlifowana przy użyciu tradycyjnych technik złotniczych. Kolczyki są produkowane lokalnie i w małych seriach. Mimo sporych rozmiarów są niezwykle lekkie i ergonomiczne.

 

Wystawa pokonkursowa jest prezentowana w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie do dn. 3 grudnia 2024 r. 



Więcej informacji: 


ION 
Konkurs wzorniczy Dobry Wzór