Rozpoczął się Legnicki Festiwal SREBRO zaliczany do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. W tym roku na zwiedzających czeka 13 wystaw zlokalizowanych w ośmiu przestrzeniach w sercu miasta.

Festiwal potrwa przez cały maj, a jego kulminacja odbędzie się w dniach 13-14 maja. To właśnie ten wyjątkowy, srebrny weekend – wypełniony prezentacjami unikatowej biżuterii, fotografii oraz plakatów autorstwa blisko 400 artystów z całego świata – zamieni Legnicę w tętniącą życiem stolicę złotniczego świata. W programie kulminacji znalazły się wernisaże 13 wystaw indywidualnych i zbiorowych, spotkania z artystami oraz sesja popularno-naukowa „Granice Sztuki Globalnej”.

W ramach cyklu „Sylwetki Twórców” zostaną zaprezentowane wystawy Andrzeja Bossa, Felicii Mülbaier, Justyny Stasiewicz oraz Alberto Dávili Quesady. Z kolei w cyklu „Srebrne Szkoły” Legnica gości w tym roku wystawę prac wykładowców i studentów z Wydziału Projektowania w Metalu Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki HAWK z Hildesheim (Niemcy). Ciekawą prezentacją jest także przekrojowy pokaz biżuterii artystycznej należącej do Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy – na ekspozycję trafiły dzieła powstałe po roku 2000, spośród których wiele zostało nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej. W ramach tegorocznego Festiwalu zobaczymy także wystawę ponad 100 prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. W Legnicy prezentowane są również projekty biżuterii nagrodzone i zakwalifikowane w tegorocznym 26. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD: Bursztyn jako nagroda! organizowanym przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. Uzupełnieniem dla wystaw biżuterii są pokonkursowe ekspozycje fotografii oraz plakatów, których tematyka odnosi się do hasła 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”.

30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej SREBRO „Dotyk”

To główne wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO. W tym roku artyści zastanawiali się nad rolą dotyku i poszukiwali odpowiedzi na pytania, co – i w jaki sposób – ten szczególnie bliski biżuterii zmysł może komunikować i w jaki sposób oddziałuje na odbiorcę. Przewodnie hasło tegorocznego konkursu doskonale wpisało się w nurt bieżących wydarzeń społeczno-politycznych, co znalazło odzwierciedlenie w tematyce nadesłanych prac: do Legnicy trafiło wiele obiektów nawiązujących do wojny w Ukrainie oraz – podobnie jak w roku ubiegłym – do pandemii COVID-19. Jury Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”, które obradowało w składzie: Sofia Björkman, Miroslav Cogan, Sławomir Fijałkowski, Nastya Ivlieva i Małgorzata Kalińska, zakwalifikowało do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów (spośród 426 prac zgłoszonych przez 240 artystów z 30 krajów). Nazwiska laureatów zostaną oficjalnie ogłoszone podczas kulminacyjnej soboty 14 maja. Wystawa pokonkursowa będzie dostępna do 30 czerwca 2022.


Polecamy: 


30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Dotyk” – znamy nazwiska zakwalifikowanych
„Dotyk” tematem 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO

Więcej informacji: 

Legnicki Festiwal SREBRO