Aż dwie wystawy poświęcone bursztynowi bałtyckiemu zostaną otwarte jednocześnie w najbliższą sobotę w Muzeum Bursztynu w Gdańsku: „Bursztyn bałtycki. Redefinicje” oraz prac nagrodzonych w 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło”.

Obie ekspozycje to idealna okazja do poznania prac utalentowanych, kreatywnych projektantów, artystów i rzemieślników, którzy mają szczególne podejście do tego wyjątkowego minerału. Nie tylko dostrzegają jego unikatowe walory estetyczne, ale także potrafią je umiejętnie wyeksponować – w pracach dowodzących ich wyczucia piękna, ale i umiejętności warsztatowych.

Bursztyn Bałtycki. Redefinicje

Na tej wystawie swoje prace zaprezentują uznani bursztynnicy z Polski oraz studenci renomowanej brukselskiej szkoły jubilerskiej Institut Jeanne Toussaint – Parure & Bijouterie. Wystawa ma na celu ukazanie, w jaki sposób artyści znajdują równowagę między tradycją a nowoczesnością, redefiniując bursztynowe wzornictwo w kontekście współczesnych trendów.

Aktualne trendy są jakby wykreowane dla bursztynu, ponieważ dają ogromną przestrzeń na jego wyeksponowanie. To trend na noszenie biżuterii w bardzo dużych ilościach i „nieoczywistościach”. Trend na przełamywanie schematu – a do tego bursztyn nadaje się wprost idealnie! Możemy łączyć bursztyn właściwie ze wszystkim, tworząc różnorodne kreacje: od tradycyjnych poprzez ekstrawaganckie aż do bardzo kosztownych – podsumowała Lidia Popiel, która jest kuratorką wystawy.


Tę różnorodność zobaczymy także na wystawie. Lidia Popiel, która jest także pierwszą Ambasadorką Bursztynu (inne ambasadorki to: Monika Richardson, Kayah oraz Irena Santor), spojrzała na bursztyn z perspektywy fotografki, ale też i kobiety od dawna zakochanej w bursztynie, która chciałaby zwrócić uwagę innych (…nie tylko kobiet) na piękno bursztynu. Ona sama zwróciła uwagę na różne aspekty tworzenia biżuterii z bursztynem bałtyckim, m.in. łączenia go z nieoczywistymi materiałami. Reprezentantem tego nurtu będzie na wystawie Marcin Tymiński, który łączy naturalne kamienie bursztynowe z syntetycznymi polimerami, tworząc spektakularną biżuterię będącą de facto małą formą rzeźbiarską. Zachwyciła ją także kunsztowna i ekskluzywna biżuteria – w szczególności bursztyn w szlifach tradycyjnie stosowanych do kamieni szlachetnych – Marcina Wesołowskiego z NAC Amber, który doskonale wie, czego pragną kobiety. Na wystawę Lidia Popiel wybrała też bursztynowe korale Danuty Burczik-Kruczkowskiej, które – dzięki nowoczesnemu lookowi – w niczym nie przypominają tych tradycyjnych, z którymi ciągle jeszcze jest kojarzony bursztyn. I – niejako plasującą się na przeciuwległym biegunie do korali – określaną mianem architektonicznej biżuterię Jacka Ostrowskiego, słynącego z eksperymentów z materiałem i formą. 

Uzupełnieniem spojrzenia na bursztyn polskich artystów, projektantów i rzemieślników, którzy z racji miejsca urodzenia bursztyn mają niejako w genach, będą prace studentów renomowanej brukselskiej szkoły jubilerskiej Institut Jeanne Toussaint – Parure & Bijouterie. Poznali oni bursztyn w czasie kilkudniowych warsztatów zorganizowanych w maju br. przez Miasto Gdańsk w partnerstwie ze Związkiem Miast i Gmin Morskich w ramach programu Erasmus + „Amber, Legacy and Innovation... Learning of Specific Techniques in Jewellery” i – jak twierdzi ich wykładowca Alain Roggeman – od razu się nim „zarazili”. 

Wyselekcjonowane na wystawę prace z bursztynem są zupełnie inaczej potraktowane – z pominięciem schematycznych rozwiązań. I to są właśnie te tytułowe redefinicje – wyjaśniła Lidia Popiel. 

 


Bursztynowe Rzemiosło



3614 1Bursztynowe Rzemiosło: I miejsce w kategorii seniorzy – Krzysztof Bondaruk „Bursztynowa secesja”

 

Wątek wysokiego kunsztu jubilerskiego we współczesnej biżuterii – widoczny w użyciu tradycyjnych i nowoczesnych technik złotniczych – będzie kontynuowany na wystawie prezentującej prace nagrodzone w 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło”. Konkurs organizowany przez Pomorską Izbę Małych i Średnich Przedsiębiorstw rokrocznie jest areną prezentacji zdolności technicznych i artystycznych artystów-rzemieślników z całego kraju, a ich prace inspiracją i wzorem dla wielu twórców biżuterii. W tym roku uczestnicy – zarówno juniorzy, jak i seniorzy – zmierzyli się z tematem „Bursztynowe sny – biżuteria”. Efekt? Nie trzeba być fachowcem, by docenić coraz rzadsze współcześnie połączenie artystycznej wizji i umiejętności warsztatowych wymagających ogromnego wkładu pracy ręcznej.

  

Wystawa „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje”
Muzeum Bursztynu, Wielkie Młyny 16
5.10 – 11.11.2024
wernisaż: 5.10.2024, godz. 12.00

 

Wystawa „Bursztynowe Rzemiosło”
Muzeum Bursztynu, Wielkie Młyny 16
5.10 – 30.11.2024
wernisaż: 5.10.2024, godz. 12.00

 

Polecamy: 

Złapałam "bursztynowego wirusa" - rozmowa z Lidią Popiel

Od bursztynu trudno się uwolnić - rozmowa z Lidią Popiel

Współczesny rozdział historii bursztynu – rozmowa z Moniką Richardson

Bursztyn broni się sam – rozmowa z Kayah

Nagrody w konkursie „Bursztynowe Rzemiosło” przyznane