plzh-CNenetdelvltnorues

Od tego roku bursztyn promować będzie znana polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Kayah. Podczas Gali Mody i Bursztynu Amberif 2013 w Centrum Stocznia Gdańska uroczystą nominację wręczy wokalistyce Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Przez najbliższe trzy lata Kayah będziemy oglądać w biżuterii z bursztynem – do zadań Ambasadora Bursztynu należy bowiem wspieranie promocji wyrobów jubilerskich zarówno w kraju, jak i zagranicą, m.in. poprzez noszenie ich na co dzień oraz podczas uroczystych spotkań, uczestnictwo w wybranych imprezach organizowanych przez miasto oraz płatnych sesjach zdjęciowych. Rolą Ambasadora jest także m.in. popularyzacja wiedzy o bursztynie, szlakach bursztynowych i Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu. Wcześniej rolę tę pełniły Lidia Popiel, znana fotografka i modelka (2007-2009), oraz Monika Richardson znana dziennikarka telewizyjna (2010-2012).

Kayah, która słynie z zamiłowania do okazałej biżuterii, ma w swoich zbiorach między innymi „wspaniałe naszyjniki matowych wielkich bursztynowych kul w stylu marokańskim”. Teraz jej szkatuła wypełni się również ozdobami z bursztynu: „Na pewno będę wybierać oryginalne pomysły, wydobywające naturalne piękno tego kamienia. I niekonwencjonalne formy. Zresztą bursztyn będę nosić nie tylko z przyjemnością, ale i świadomością jego leczniczych właściwości”. Jaki ma do niego stosunek? „Bursztyn to wdzięczny materiał i w rękach kreatywnych jubilerów ma szansę stać się bardzo oryginalną oprawą naszych strojów.” W jaki sposób będzie przekonywać Polki do biżuterii z bursztynem? „Mam nadzieję, że podróż jaką opiszę w książce, jak i biżuteria, jaką będę nosić, wskrzeszą dobre reminiscencje. Przywrócą dobre imię bursztynu i coś, co często kojarzy się nam z babciami lub nadmorskimi straganami, stanie się trendy. Bursztyn jest silnie związany z naturalnym pięknem i bogactwem naszego kraju, co tylko może wpłynąć na wzrost dumy z tego naturalnego bogactwa, jakim zostaliśmy obdarowani.”

Kayah


Swój debiutancki album „Kamień” wydała w 1995 roku i do tej pory ma ich na swoim koncie dziewięć. W czasie swojej solowej kariery muzycznej otrzymała najważniejsze nagrody muzyczne, w tym dla najlepszej wokalistki, kompozytorki, najlepszego utworu czy albumu. W roku 1999 artystka zdecydowała się na współpracę z Goranem Bregovićem, czego efektem jest ich wspólna płyta „Kayah i Bregović". Krążek sprzedał się w Polsce w ponad 700 tysiącach egzemplarzy (7-krotna „platyna"), stając się największym sukcesem artystyczno – komercyjnym ostatnich lat. Sukces płyty w Polsce spowodował jej wydanie w kilkunastu krajach. W maju 2000 roku ukazała się jej autorska płyta „Jaka Ja Kayah”, która w ciągu 4 dni sprzedała się aż w 50 tysiącach egzemplarzy. Album stał się płytą miesiąca w 68 stacjach radiowych w Polsce. W 2007 roku wydała DVD „Kayah – MTV Unplugged”, zawierające rejestrację koncertu w ramach słynnego cyklu, do którego Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej.
To tylko niektóre z wielu sukcesów, które  ugruntowały jej niekwestionowaną pozycję na rynku muzycznym w Polsce. Kayah jest także współwłaścicielką firmy fonograficznej Kayax. Promuje w niej młodych, utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą oraz olbrzymim talentem i osobowością.