5 października podczas warszawskich Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nominuje Lidię Popiel – znaną fotograf i byłą modelkę, osobę cenioną w świece mody – na pierwszego Ambasadora Bursztynu.

Znane osoby znakomicie wspierają promocję wyrobów jubilerskich w Polsce i na świecie. Do tych obowiązujących tendencji nawiązuje projekt „Ambasador Bursztynu” – kolejne działanie promocyjne prezydenta Pawła Adamowicza w ramach programu „Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu”.

Czym jest projekt „Ambasador Bursztynu”?
Co dwa lata prezydent Gdańska będzie mianował Ambasadorami Bursztynu znane osoby ze świata mody, kultury, biznesu lub polityki (z Polski i z zagranicy). Rola Ambasadora Bursztynu będzie polegać m.in. na noszeniu na co dzień oraz podczas uroczystych spotkań biżuterii z bursztynem, udzielaniu wywiadów do prasy o znaczeniu bursztynu w życiu człowieka, uczestnictwie w wybranych imprezach organizowanych przez miasto, informowaniu o marce gdańskiego bursztynu i wiodących firmach na rynku wyrobów z bursztynem, wspomaganiu ich w kampaniach promocyjnych i reklamowych na mocy indywidualnych umów.

Lidia Popiel – pierwsza nominacja
Uroczystość pierwszej nominacji odbędzie się w Warszawie w dniu 5 października 2007 roku – ambasadorem zostanie Lidia Popiel, znana fotograf, była modelka, osoba ceniona w świecie mody i wykładowca na Wydziale Fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Prowadzi rubrykę o modzie w „Piątej Alei”, dodatku do dziennika „Rzeczpospolita”, gdzie często ilustracją są zdjęcia jej autorstwa. Angażuje się w przedsięwzięcia o charakterze społecznym i ekologicznym. Jest prezesem Fundacji „Polska jest Kobietą”. W latach 80. Lidia Popiel była jedną z czołowych polskich modelek. Współpracowała m.in. z galerią Grażyny Hase, dla której projektowała ubrania, obecnie zajmuje się organizacją pokazów i kreowaniem wizerunku artystów. Fotografuje od 1985 roku, kiedy to jedna z pierwszych jej prac trafiła na plakat firmy kosmetycznej. Od tamtego czasu współpracowała z wieloma periodykami, wykonując zdjęcia okładkowe, mody, ilustracje do wywiadów i reklamy. Jej prace publikowano m.in. na łamach „Zwierciadła”, „Pani”, „Sukcesu”, „Machiny”, „Sceny” i „Gentlemana”. W 1998 roku powstała wystawa zdjęć portretowych znanych osób, która była pokazywana w większych polskich miastach przez prawie 10 lat.

Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu
Przyjęta przez Radę Miasta Gdańska Strategia Rozwoju Gdańska do 2015 roku przewiduje jako jeden z celów strategicznych „wzmacnianie roli Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu”. Od kilkunastu miesięcy prezydent Paweł Adamowicz konsekwentnie ugruntowuje pozycję miasta w tej dziedzinie. W czerwcu 2006 roku powstało w Gdańsku Muzeum Bursztynu oraz powołano do życia Światową Radę Bursztynu. Kilka miesięcy później podpisano z inicjatywy władz miasta „Deklarację Gdańską w sprawie dobrych praktyk bursztynniczych”. W lutym br. prezydent Gdańska powołał swojego pełnomocnika ds. bursztynu, którym został Robert Pytlos, od 12 lat związany z branża jubilerską i bursztynniczą. Do historii polskiego bursztynnictwa przeszedł 7 lipca 2007 roku – tego dnia w gdańskim Muzeum Bursztynu Paweł Adamowicz w obecności przedstawicieli środowiska bursztynników podpisał zarządzenie regulujące zasady dzierżawy terenów gminnych na potrzeby rozpoznania i wydobycia złóż bursztynu. Ta pierwsza od 35 lat regulacja prawna w tej dziedzinie umożliwia legalne wydobycie surowca bursztynowego na terenach należących do miasta Gdańska. Pierwsze przetargi na gminne tereny odbędą się 11 października.

Oficjalnym partnerem projektu „Ambasador Bursztynu” są Międzynarodowe Centrum Targowe/Pracownia Sztuk Plastycznych, organizator targów Złoto Srebro Czas w Warszawie.

Więcej informacji:
Robert Pytlos, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. bursztynu
tel. +48 (0) 781 247 738, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na zdjęciach: Lidia Popiel w biżuterii firm Balt i Helena. Foto: Prot Jarnuszkiewicz