Muzeum Bursztynu w Gdańsku przypomni dokonania zmarłej w tym roku artystki Danki Czapnik. Wystawę jej biżuterii i malarstwa uświetnią realizacje niedokończonych projektów do pokazu mody „Murano & Burano” planowanego z projektantami mody Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem.

Dotychczas wspólnie przygotowali trzy pokazy mody: „Gotyk w Paryżu”, „Postulaty” i „Kolekcja smaczna”, których filmowy zapis będzie dopełnieniem wystawy. Choroba i śmierć Danki przerwała przygotowania do kolejnej wspólnej kolekcji, jednak jej nie uniemożliwiła. Z myślą o wystawie w Muzeum Bursztynu Jola Słoma i Mirek Trymbulak uszyli do niej stroje i zadbali o to, by na podstawie wcześniejszych planów oraz notatek i szkiców, a także pozostawionych przez Dankę skompletowanych elementów powstała biżuteria, którą wykonał Czesław Majka.


Na specjalnie zaprojektowanych do kolekcji dzianinach inspirowanych kolorowymi elewacjami domów Burano oraz w biżuterii odnajdziecie m.in. owady ze szkła z Murano. Autorem masek jest Sergio Boldrin z pracowni La Bottega dei Mascareri z Wenecji – wyjaśnił Mirek Trymbulak.


Na wystawę „Bursztyn z duszą” składają się prace biżuteryjne oraz malarskie Danki Czapnik pochodzące w przeważającej części z kolekcji prywatnych, jak również ze zbiorów własnych Muzeum Bursztynu. Obie te dziedziny sztuki Danka Czapnik uprawiała równolegle.


Biżuterię traktuję tak samo jak obraz. Podchodzę do biżuterii jak do dzieła, a nie do zwykłego pierścionka, który muszę zrobić, aby ktoś go kupił. Musi być zamysł, kompozycja, kolorystyka, jeden przedmiot jest błyszczący, inny matowy, jeszcze innym ma porowatą strukturę… Ale przede wszystkim ma coś z mojej duszy. No i jeszcze jedno: nie będąc wykształconym jubilerem działam trochę na zasadzie dziczy, z dużym poczuciem wolności i brakiem ograniczeń – mówiła w jednym z wywiadów.


Malarskość jej biżuterii przejawiała się w formie, fakturze, kompozycji i kolorze. Danka Czapnik za nic miała konwencje – tworząc, kierowała się przede wszystkim zmysłami i intuicją. Szukała nowych, nieoczywistych połączeń, nie unikając przy tym ryzykownych rozwiązań. Wyróżnikiem jej stylu stały się wzory przeskalowane, często teatralne, niekiedy na granicy kiczu. Z szacunku do starych przedmiotów nadawała im nowe przeznaczenia, wykorzystując je w biżuterii. Długo przekonywała się do bursztynu aż wreszcie znalazła na niego swój sposób – dla niej był tworzywem, które traktowała dokładnie tak samo jak zwykłe kamienie, bez okazywanej mu swoistej nabożności.

Danka Czapnik (1954 – 2022) studiowała malarstwo, początkowo w PSSP Gdańsku w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego, następnie w warszawskiej ASP do pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Od ukończenia studiów w 1983 r. zajmowała się równolegle malarstwem, grafiką oraz przede wszystkim projektowaniem biżuterii. W biżuterii stworzyła rozpoznawalny styl oparty na zabawie kolorem i formą oraz braku ograniczeń, który zyskał zwolenników na całym świecie.

 

Danka Czapnik / Bursztyn z duszą
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
16 października 2022 – 31 stycznia 2023
Kuratorki: Joanna Filipczuk, Renata Adamowicz

 

 Polecamy: 

Danka Czapnik nie żyje

Projektuję to, co mnie samej się podoba – rozmowa z Danutą Czapnik

Twórczość jest balansowaniem na linie – rozmowa z Danutą Czapnik