Bursztyn to fascynujący kamień – chyba nikt, kto odwiedził Muzeum Bursztynu w Krakowie, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Tu historia złota Bałtyku miesza się z teraźniejszością – w sposób, który nikogo nie pozostawia obojętnym. 

Nowoczesne wnętrze niczym Bursztynowa Komnata kryje porywające historie związane z tym kamieniem. Jak zastygała żywica drzew iglastych, chwytając w pułapkę wieczności owady i rośliny? Jakie właściwości bursztynu spowodowały, że ludzie uważali (i nadal uważają) go za kamień magiczny? Czy bursztynem naprawdę można leczyć różne choroby? Jak się go poławia? Czemu artyści tak bardzo sobie go upodobali i jakie są efekty ich zachwytu? Bursztyn bałtycki to ponad 40 mln lat historii nierozerwalnie związanej z człowiekiem – jego wierzeniami, medycyną, kulturą, sztuką… 

O tych wszystkich aspektach opowiada wystawa „Bursztyn – piękno i dzieje” przygotowana przez Muzeum Ziemi PAN (Warszawskie Zbiory Bursztynu) i wzbogacona o dzieła współczesnych polskich artystów, m.in. Pauliny Binek, Janusza Wosika, Mariusza Drapikowskiego, Jacka Barona, Dariusza Zarańskiego czy Tomasza Ogrodowskiego, którzy w historii sztuki bursztynniczej zapisali się bursztynowymi zgłoskami i niepowtarzalnym stylem. 

Wystawę tworzy w sumie niespełna 400 eksponatów – głównie okazy przyrodnicze i gotowe wyroby – które mają do spełnienia podstawowy cel, jakim jest popularyzacja wiedzy o bursztynie oraz promocja polskiej kultury wśród turystów odwiedzających Kraków. Bursztyn jest idealnym ku temu narzędziem, ponieważ jest silnie kojarzony z Polską – przede wszystkim dzięki przebiegającemu przez dzisiejsze terytoria naszego kraju Szlakowi Bursztynowemu i związanymi z nim niezwykłymi historiami. Urok złota Bałtyku przyciąga do Muzeum Bursztynu nie tylko mieszkańców Krakowa, ale jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych dla odwiedzających głównie z Chin, Japonii, krajów arabskich i europejskich oraz USA.

Muzeum Bursztynu w Krakowie istnieje już 5 lat. Powstało z pasji do bursztynu i ta pasja jest nadal siłą napędową do nieustannego rozwoju: rozbudowywania kolekcji, które prezentują ten kamień i wyroby nim inspirowane w sposób atrakcyjny i wielowymiarowy, oraz czynienia jej jeszcze bardziej interesującą dla odbiorcy. Dlatego warto tam stale wracać.