plzh-CNenetdelvltnorues
Na wystawie z cyklu "Bursztyn w kobiecych dłoniach" zobaczymy prace Pauliny Binek

Galeria Manufaktura Bursztynu S&A zaprasza na drugą wystawę z cyklu „Bursztyn w kobiecych dłoniach”, która zostanie poświęcona twórczości znanej gdańskiej artystki Pauliny Binek.

Pomysłodawców tryptyku wystaw – Manufakturę Bursztynu S&A i Muzeum Bursztynu w Gdańsku – zaintrygowała sztuka bursztynu w kobiecym wydaniu. Spotkania z trzema niezwykłymi kobietami-artystkami: Danutą Burczik-Kruczkowską, Pauliną Binek i Izabelą Gutowską, które w sposób szczególny traktują bursztyn i rezerwują dla niego eksponowane miejsce w swojej biżuterii, mają dać nam odpowiedź na pytanie, czy kobiety są bardziej wrażliwe na wdzięki tego kamienia.

Druga wystawa jest poświęcona twórczości znanej gdańskiej artystki Pauliny Binek, która zaprezentuje swoją kolekcję obrazów „malowanych bursztynem”, obiektów użytkowych oraz biżuterii. Będzie to swego rodzaju mała retrospekcja: „Pokaże biżuterię, w której łączę bursztyn z filcem i jedwabiem, tkaniną, sznurek konopnym i bawełnianym oraz zawieszam na stalowych linkach” – wyjaśnia Paulina Binek. Prace te powstawały na przestrzeni ostatnich kilku lat, a użyte w nich materiały są bardzo charakterystyczne dla artystki. Na wystawie znajdzie się też jeden z jej obrazów z cyklu zatytułowanego „Mity” i pełnego nawiązań archeologicznych. Taki też jest jej „Światowid” – zmontowane w całość cztery brosze, które po rozdzieleniu „patrzą” w cztery strony świata. Ten archeologiczno-etniczny kierunek odnajdziemy także w najnowszej biżuterii artystki: „Wracam w ten sposób do tematów, które były mi bliskie w połowie lat 90., szukając całkiem nowych odniesień do współczesności” – mówi.

Paulina Binek

Projektantka biżuterii, złotnik-jubiler. Mieszka i pracuje Gdańsku. Absolwentka Gdańskiej Szkoły Jubilersko-Złotniczej w 1986r. Zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem biżuterii artystycznej, form rzeźbiarskich, instalacji, tkanin, recyklingów, collage oraz przedmiotów użytkowych. W swoich pracach o bardzo indywidualnym stylu wykorzystuje różnorodne materiały: srebro, brąz, złoto, ceramikę, kamienie szlachetne, sznury, linki stalowe, ale ponad wszystko ceni sobie bursztyn. W swoich pracach w trakcie tworzenia uwzględnia specyficzny charakter bursztynu. Jej źródłem inspiracji są etniczne motywy Egiptu, Bizancjum, Afryki i południowej Ameryki.
Autorka licznych pokazów biżuterii, do których stara się dobierać kolekcje ubiorów, aby stworzyć zamkniętą kompozycję: człowiek-strój-biżuteria. W latach 1994 – 2011 uczestniczyła w ponad 70 wystawach i pokazach sztuki w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach 11 muzeów w Polsce i na świecie.


„Bursztyn w kobiecych dłoniach” – Paulina Binek
Galeria Manufaktura Bursztynu S&A
Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Długi Targ 26
18.11 – 02.12.2011
wernisaż: 18.11.2011, godz. 18.00