Na liście darczyńców Muzeum Gdańska widnieje ponad 200 nazwisk – w tym kilkadziesiąt osób, które przekazały dary do oddziału Muzeum Bursztynu w ciągu ostatnich 15 lat, czyli od początku jego istnienia.

Kiedy gdańskie Muzeum Bursztynu otwierało swoją siedzibę w Zespole Przedbramia, zdecydowaną większość eksponatów stanowiły użyczenia i dary od bursztynników, którzy od samego początku chcieli współtworzyć swoje muzeum. Dziś, po niespełna 15 latach, proporcje te zostały odwrócone – muzeum może się poszczycić wyjątkowymi zakupami, które rozsławiają kunszt gdańskich, pomorskich i polskich bursztynników na cały świat, dbając przy tym także o prezentację prac znanych i uznanych twórców zagranicznych, którzy mają w swym dorobku prace z bursztynem bałtyckim.

Niezmienne pragnienie wsparcia muzeum, reprezentatywność i wysoki poziom eksponowanych prac, jak również odnotowywane rokrocznie bardzo duże zainteresowanie odwiedzających z całego świata to czynniki, które dodatkowo motywują darczyńców do przekazywania okazów naturalnych oraz prac własnych lub zgromadzonych w prywatnych kolekcjach – wykonanych z użyciem bursztynu czy też z nim związanych. Jak np. przekazane ostatnio karnawałowe maski wykonane w weneckiej pracowni Sergia i Massima Boldrinów czy kostiumy karnawałowe zaprojektowane przez Jolę Słomę i Mirka Trymbulaka z pokazu „La Via Dell’ Ambra” z biżuterią Doroty Gulbierz, który m.in. uświetnił otwarcie towarzyszącej Biennale Sztuki w Wenecji wystawy „Bursztyn bałtycki. Tradycja i nowoczesność” w maju 2019 r.

Czytaj: Gdański Bursztynowy Performens

– Darczyńcą zostaje każdy, kto przyczynia się do rozbudowy kolekcji Muzeum Gdańska. Choć program jest elitarny, każdego traktujemy na tych samych zasadach, tak jak pamiątki, które do nas trafiają – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. W zamian za przekazanie przedmiotu do zbiorów muzeum darczyńca jest uprawniony do bezpłatnego wstępu do muzeum, a jego goście do biletu ulgowego. – Darczyńcom i ich pamiątkom poświęcimy także wystawy czasowe, umożliwiając integrację środowiska miłośników historii Gdańska z całego świata. Dodatkowym uprawnieniem będzie także forma upustu na nasze wydawnictwa, a bezpłatnie przekażemy te pozycje, w których umieszczono wizerunek podarowanego przedmiotu – wyjaśnił dyrektor.

Darczyńcy Muzeum Gdańska to grono 205 osób, przeważnie gdańszczanek i gdańszczan, następnie Polek i Polaków oraz 35 miłośników Gdańska z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Norwegii i Kanady. Podobnie wyglądają statystyki darczyńców Muzeum Bursztynu – to głównie producenci biżuterii i innych wyrobów z bursztynu z Gdańska i okolic (wśród nich m.in. Mariusz Drapikowski, Bożena i Wojciech Kalandykowie – Art7, Adam Pstrągowski – S&A Jewellery Design, Leszek i Adam Dulińscy – Balt, Marek Gutowski – Amber Art Gutowski, Krzysztof Jacobson – Pracownia Jubilerska S.K. Jacobson), artyści z Polski (m.in. Paweł Kaczyński, Jacek Byczewski, Cezary Łutowicz, prof. Andrzej Szadkowski, Dorota Cenecka) i z zagranicy (m.in. Michael Zobel – Niemcy, Alain Roggeman – Belgia, Aleksander Kryłow – Rosja), prywatni kolekcjonerzy okazów naturalnych i wyrobów jubilerskich (m.in. Ewa Rachoń, Tadeusz Befinger, rodzina Fietkiewiczów, Jonas Damzen – Litwa, Janusz Fudala – USA) oraz organizacje (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Związek Miast i Gmin Morskich). 

Darczyńcą może zostać każdy: chęć przekazania pamiątek związanych z historią Gdańska – zarówno tą współczesną i tą dawną – można zgłosić mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Regulamin projektu Darczyńca Muzeum Gdańska znajduje się na stronie internetowej Muzeum Gdańska


Polecamy: 

Rubinowe bursztyny z Lubelszczyzny w zbiorach Muzeum Gdańska

33 mikołajkowe dary dla Muzeum Bursztynu w Gdańsku

„Nowości” w Muzeum Bursztynu