Kolekcja masek weneckich zdobionych bursztynem oraz stroje inspirowane komedią dell’arte autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka, która miała swoją premierę w tym roku w Wenecji, to spektakularne pożegnanie projektantów z tematem karnawału w modzie. Ale nie z bursztynem!

Gdyńscy projektanci Jola Słoma i Mirek Trymbulak już po raz trzeci w swojej karierze sięgnęli po temat karnawału w Wenecji – po raz pierwszy 20 lat temu, kiedy znajomość z weneckimi maskarzami Sergiem i Massimem Boldrinami zainspirowała ich do stworzenia kolekcji „Etiuda Wenecka”. Kolejna odsłona tego tematu pod hasłem „La Via Dell’ Ambra” została zaprezentowana w ubiegłym roku na obydwu krańcach Bursztynowego Szlaku – w marcu w Gdańsku i w maju w Wenecji.

„W tym roku postanowiliśmy zamknąć ten wątek – stawiając kropkę na i. Bracia Boldrin stworzyli maski, które my ozdobiliśmy bryłkami naturalnego, delikatnie tylko szlifowanego bursztynu – muszę przyznać, że efekt przeszedł nasze oczekiwania” – wyjaśnił Mirek Trymbulak.

Maski były wyjątkowym uzupełnieniem strojów inspirowanych włoską komedią dell’arte oraz twórczością artystki fotograficzki Krystyny Andryszkiewicz. Całości dopełniła biżuteria – z bursztynem i innymi kamieniami naturalnymi – autorstwa znanej gdańskiej złotniczki Doroty Ceneckiej.

Polecamy: Wszystko zaczyna się od bursztynu – rozmowa z Dorotą Cenecką-Szymaniak

Artyści żegnają się wprawdzie z maskami i z karnawałem, ale nie żegnają się z pełnymi różnorodnych inspiracji Włochami, ani też z bursztynem, z którym są silnie związani od początku swojej kariery projektantów mody. Inspiracją do ich kolejnej kolekcji – do której biżuterię stworzy Dorota Cenecka – będzie urzekające swoją wielobarwnością i różnorodnością kształtów szkło z wyspy Murano. Jej premiera została wstępnie zaplanowana na sierpień tego roku.

PS. Dobra wiadomość dla fanów kolekcji „La Via Dell’ Ambra”: jej część – zarówno maski, jak i stroje – będzie można oglądać w nowej siedzibie gdańskiego Muzeum Bursztynu w Starym Młynie, której otwarcie jest planowane na czerwiec 2021 roku. Wystarczy tylko uzbroić się w odrobinę cierpliwości…

Polecamy: 

Gdański Bursztynowy Performens

Amber in Fashion