plzh-CNenetdelvltnorues
Dar rodziny Fietkiewiczów

Wśród 33 darów przekazanych w 2017 r. przez instytucje oraz osoby prywatne znajdują się m.in. replika naszyjnika z bursztynem i spinek mankietowych, które podczas wizyty w Gdańsku w lipcu 2017 r. otrzymali księżna Kate i książę William. Cenne wyroby z bursztynu bałtyckiego będzie można zobaczyć na wystawie czasowej od 6 grudnia. 

Są wśród nich także medal „De nihilo nihil fit” przekazany przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, który Muzeum Bursztynu otrzymało z okazji przypadającego w ubiegłym roku 10-lecia Muzeum Bursztynu, oraz bursztynowe godło Polski, które pomorski samorządowiec otrzymał od mera Bałtyjska Siergieja Wiktorowicza Mielnikowa. Sporą kolekcję przekazała rodzina Fietkiewiczów oraz Tadeusz Befinger. „Doceniamy wkład instytucji i jednostek w rozwój Muzeum Bursztynu, które jest jedną z największych atrakcji turystycznych Gdańska” – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. 

Wisor i spinki pary książęcej 

Najbardziej rozpoznawalnymi z otrzymanych darów są repliki kolii bursztynowej „Qule” oraz spinki mankietowe „Elipse”, które zostały wykonane w firmie S&A w Gdyni i ofiarowane brytyjskiej parze książęcej przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza jako osobisty upominek ze Światowej Stolicy Bursztynu. Od 6 grudnia 2017 r. każdy będzie mógł się poczuć jak członek brytyjskiej rodziny królewskiej – w sklepie S&A w Zespole Przedbramia, gdzie mieści się Muzeum Bursztynu, będzie można nabyć limitowaną serię replik biżuterii księżnej Kate oraz księcia Williama.  

Bursztyn z PRL-u 

Najliczniejszą grupę darów stanowi kolekcja biżuterii bursztynowej wykonanej głównie w czasach Polskiej Republiki Ludowej: 11 sztuk z lat 1965-2008 przekazali spadkobiercy artystów Marii i Pawła Fietkiewiczów, 18 – Tadeusz Befinger. „Maria i Paweł Fietkiewiczowie uchodzą za prekursorów nowego spojrzenia na ten magiczny kamień. Oni jako pierwsi szlachetniej eksponowali naturalne piękno bursztynu, zamykając go w srebrnych oprawach z charakterystycznymi zwielokrotnionymi cargami. Medaliony, wisiory, krzyż zachwycają pięknem pejzaży, które artyści odkryli w bursztynie” – podkreśliła Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu. 

Nie mniej ważna jest kolekcja przekazana przez Tadeusz Befingera, który nie po raz pierwszy przekazał swoje wyroby do Muzeum Bursztynu. Wzory zostały wykonane w Spółdzielni Pracy Wytwórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego NOWA w Sopocie i, jak podkreśla Ludmiła Skulbaszewska z Muzeum, obrazuje ona, jak niedostatek surowca wymuszał poszukiwania form pozwalających na wykorzystywanie nawet najdrobniejszych frakcji. 

Piłkarska sukienka 

Z okazji Światowego Dnia Bursztynu (28 czerwca) Związek Miast i Gmin Morskich podarował Muzeum Bursztynu sukienkę autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka, pochodzącą z kolekcji „Bursztynowa Jedenastka” przygotowanej na EURO 2012. Kolekcja miała swoją premierę podczas Gali Mody i Bursztynu AMBER LOOK w 2012 r., gdzie pokazowi towarzyszyła biżuteria z naturalnych, lekko szlifowanych bursztynów autorstwa Danuty Burczik-Kruczkowskiej. „Eksponat ma również znaczenie historyczne ze względu na rangę wydarzenia, którego współgospodarzem w 2012 r. był Gdańsk. W kolorystyce kolekcji dominuje czerwień i biel. Ubrania uszyte są z tkanin naturalnych i syntetycznych, nawiązują do stylistyki piłkarskich strojów. Zdobią je nadruki z numerami najlepszych piłkarzy w historii krajów, których gościliśmy na bursztynowym stadionie w gdańskiej Letnicy” – wyjaśnił Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu z Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Wystawa „Dary dla Muzeum Bursztynu” 
6 grudnia 2017 – 18 marca 2018 

Muzeum Bursztynu, ul. Długi Targ 26, Gdańsk