Czym jest dla Marcina Tymińskiego biżuteria? Jakie emocje poprzez to medium przekazuje? Źródłem wiarygodnych odpowiedzi na zadane pytania może – a nawet powinna – stać się jego indywidualna wystawa „Historie, które wydarzyły się naprawdę – moje 33” w poznańskiej Galerii YES Marii Magdaleny Kwiatkiewicz.


Ta wystawa jest najszczerszą, a zarazem bezpretensjonalną odpowiedzią na najczęściej zadawane mi pytanie o źródło inspiracji. Mógłbym snuć wydumane opowieści, ale prawda jest taka, że zazwyczaj ciężko ubrać w słowa uczucia, wrażenia, przeżycia. Czasem zwyczajnie nie chcę o tym mówić, bo to zbyt intymne, osobiste, po prostu moje – tak w temat wystawy wprowadza sam autor, który biżuterię traktuje jako formę wyrazu, język, którym operuje od 33 lat i który zupełnie świadomie wybrał spośród wielu innych dziedzin sztuki.


Małe formy rzeźbiarskie, które nie zawsze zyskują atrybuty biżuterii, pełnią funkcję symbolicznego kodu, który umożliwia artyście prowadzenie narracji. Z drugiej strony odbiorca zyskuje szansę, aby coś przeżyć, skanalizować, przetransponować na swój własny sposób w zależności od kontekstu odbioru, towarzyszących emocji, bieżących refleksji.


Bo z biżuterią jest podobnie jak z piosenką. W dobre dni słyszysz melodię, w złe – rozumiesz słowa. Najpierw może po prostu zachwycać, potem mówić. A w przypadku materialnego obiektu dochodzi jeszcze subtelny aspekt mentalnego połączenia z kimś, kto wcześniej nosił biżuterię. Padają wówczas pytania: kim był, co myślał i czuł. W takich momentach mam wrażenie, że łączymy się z kimś tajemniczą, niewidzialną nicią. I niekiedy nawet obcujemy z sacrum – wyjaśnił autor wystawy.


„Historie, które wydarzyły się naprawdę – moje 33” to projekt, którego główną część stanowić będą obiekty, a dokładnie 33 prace realizowane przez artystę z intencją poruszenia odbiorcy. Ich dopełnieniem będą zaś szkice obrazujące nie tylko proces twórczy, ale i ideę przewodnią wybranych konstrukcji.


„Historie, które wydarzyły się naprawdę – moje 33” – wystawa Marcina Tymińskiego
Galeria YES w Poznaniu
28 czerwca – 14 września 2024 r.
Wernisaż z udziałem artysty odbędzie się 28 czerwca o godz. 19:00

 

Polecamy: 

Oczekuję czegoś więcej od samego siebie – rozmowa z Marcinem Tymińskim

Poznawanie świata poprzez biżuterię – rozmowa z Marią Magdaleną Kwiatkiewicz