„Głos Kobiet” to pierwsza wystawa, w której wyłącznie kobiety zaprezentowały obiekty wpisujące się zarówno w kobiecą estetykę, charakterystyczne dla kobiet techniki, ale przede wszystkim tematykę bliską kobietom. W ramach projektu zaprezentowano blisko 200 obiektów o kobietach – ich duchowości, cielesności, doświadczeniach życiowych i wszystkich innych aspektach.

Projekt „Głos Kobiet” zrealizowany został przez Galerię YES z Poznania i tam też miał on swoją premierę w kwietniu tego roku. Ma on charakter otwarty, a więc umożliwiający zaprezentowanie dzieł sztuki wielu artystkom, ma traktować o sztuce feminizującej, czyli takiej, która porusza temat kobiet i wszystkich kwestii ich dotyczących. Jawi się więc jako manifest bardzo szeroko rozumianej kobiecości. I choć wśród 210 obiektów, które zaprezentowane zostaną w ramach wystawy nie ma dwóch takich samych, to jednak znamienne okazują się pewne wątki umożliwiające wprowadzenie w obrębie projektu odrębnych obszarów merytorycznych, których wspólnym mianownikiem jest niezmiennie kobieta. Co ciekawe już nie tylko prezentowana jako przedmiot, ale przede wszystkim podmiot dzieł z dziedziny sztuki złotniczej.

„Głos Kobiet” jest ważnym projektem nie tylko z uwagi na kwestię merytoryczną oraz tematykę ważną w kontekście społecznym. To, co czyni tę wystawę wyjątkową, to również fakt, iż prezentuję moc kobiet – artystek złotniczek – w środowisku artystycznym, w którym jeszcze do niedawna głos zabierali głównie mężczyźni. Dysproporcje widoczne są szczególnie na przykładach konkursów złotniczych i zgłaszanych przez uczestników prac. Zdecydowana większość zgłaszana była przez mężczyzn. Wystawa ma ponadto stanowić próbę udokumentowania swoistego procesu projektowania przez kobiety i dla kobiet. Może nawet uda nam się odpowiedzieć na pytanie: Czy design w obrębie współczesnej sztuki złotniczej ma płeć?

Emancypantki, sufrażystki, feministki – wszystkie od lat walczą o prawa kobiet wyrażone miarą parytetów, równouprawnienia, wyrównanych szans i dostępu do takich elementarnych wartości jak edukacja, zarobki, wolność słowa i decyzji. Z punktu widzenia nas Polek, mieszkanek kraju wysokorozwiniętego, to nie kwestia oddawania głosów do urn czy możliwości zasiadania w radach nadzorczych firm są dziś tematami do najbardziej zagorzałych dyskusji. W naszym przypadku rzec można, że historia i jej koło zakpiły sobie z wywalczonej w 1918 roku wolności. Usiłujemy dziś być słyszalne i ważne. Robimy to na wszelkie sposoby a sztuka jako język wyrazu artystycznego, ale również sposób komunikowania się artystek z otoczeniem, pomaga nam ten cel osiągnąć.

Ilona Rosiak-Łukaszewicz, dyrektor Galerii YES

 

Uczestniczki wystawy:

Julia Bajer, Agata Bartos, Anna Betley, Agnieszka Bielecka, Agata Bieleń, Ewelina Bocian-Świątek, Anna Bojanowska, Agnieszka Bruzda, Dorota Cenecka, Małgorzata Chruściel-Waniek, Danka Czapnik, Dubiel Maryla, Agnieszka Działo-Jabłońska, Ewa Effenberg-Kaja, Maria Fijałkowska, Aneta Fiodorow, Urszula Wasielewska, Jolanta Gazda, Katarzyna Gemborys, Alina Filimoniuk, Ivona Haurash, Lucyna Nieniewska, Marta Hryc, Agnieszka Jankowiak, Maria Joanna Juchnowska, Magdalena Jugo, Małgorzata Kalińska, Anna Kamińska, Marta Kleinrok, Emilia Kohut, Nina Korzec Molenda, Joanna Kotowicz-Buczyńska, Magdalena Kowalczyk, Lena Kowalewicz-Wegner, Zofia i Witold Kozubscy, Katarzyna Krasuska, Angelika Kwiatkowska, Adriana Lisowska, Anna Ławska, Katarzyna Maćkiewicz, Karolina Majewska-Rydel, Weronika Majewska, Ewelina Maksimiuk, Agnieszka Maksymiuk, Aleksandra Mamoń, Magdalena Maślerz, Luiza Mężyńska, Dorota Michalska, Joanna Muzyka, Marta Norenberg, Magda Nowak-Skorupa, Agnieszka Nowicka, Maria Ostrowska, Michalina Owczarek, Maria Pasiechko, Laura Pawlikowska, Olga Podfilipska-Krysińska, Małgorzata Podleśna-Zdunek, Aleksandra Przybysz, Marta Rudnicka, Ewa Skrzyńska, Maja Stańko-Nieniewska, Kinga Stopa, Marta Szafraniec, Beata Szczepaniak, Iwona Tamborska, Sława Tchórzewska, Hanna Urbańska, Joanna Weyna, Barbara Wierzbanowska, Dorota Wietrzyk, Julia Winiarska, Marzena Wolińska, Martyna Woszczak, Maja Woźniak, Daria Wypiór, Jadwiga i Jerzy Zaremscy, Hanna Zdanowska, Magda Ziółkowska