Marcin Tymiński to jedna z dwóch osób, które w dotychczasowej, 24-letniej historii Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award dwukrotnie otrzymały Nagrodę Główną. Po raz pierwszy dokonał tego w 2017 roku, kiedy temat brzmiał „Peryferia”.

Trzy lata temy jury zachwycił jego pierścień będący „wyrafinowanym połączeniem bursztynu bałtyckiego, polimeru i stali”, elegancja i prostota we współczesnej biżuterii oraz „sposób, w jaki fasety i powierzchnie pracy kierują i rozpraszają światło, tworzy lśniące światło przewodnie dla designu”.W międzyczasie projektant rozwinął wypracowaną przez siebie technikę cięcia i szlifowania polimerów – w nagrodzonej w tym roku pracy zastosował miękki, śnieżnobiały polimer, z którym w charakterystyczny już dla niego sposób połączył bursztyn. „‘Absolutne piękno’ dla każdego oznacza coś innego: dla jednego będzie to barwa bursztynu, dla innego faktura, a dla mnie oznacza najpiękniejszą formę bursztynu. Bursztyn fascynował mnie od zawsze i odkąd go poznałem, mam ambicję stworzenia takiej biżuterii, jakiej nikt wcześniej jeszcze nie wymyślił, perfekcyjnej i ponadprzeciętnej” – wyjaśnia projektant.

Amberif Design Award to dla niego szczególny konkurs. „Ze wszystkich organizowanych w Polsce konkursów biżuteryjnych najbardziej cenię sobie właśnie ten, m.in. dlatego, że wysoko premiuje się w nim estetykę i efekt wizualny. Mam trochę kobiecą wrażliwość, więc takie kryteria bardzo mi pasują, za to nieco gorzej sprawdzam się w konkursach, gdzie na pierwszym miejscu stawiany jest zawarty w biżuterii komunikat. Zawsze staram się wykonywać taką biżuterię, jaką sam się zachwycam i jaką najlepiej czuję. Do konkursów przygotowuję się zawsze w podobny sposób: wykonuję 10 prac, wybieram te moim zdaniem najlepsze i zgłaszam maksymalną ich liczbę dozwoloną regulaminem” – tłumaczy.

Polimery to jego odkrycie sprzed trzech lat. To materiał, z którymi łączy obecne w jego biżuterii od zawsze bursztyn czy ceramikę, dzięki czemu zyskują one całkiem nowy wygląd. Zastosowanie nowoczesnych polimerów i większy nacisk na nowoczesny design w biżuterii okazało się znaczącym zwrotem w jego karierze: kilkakrotnie zakwalifikował się do udziału w targach JOYA: Barcelona Art Jewellery Fair, został zaproszony do udziału w wystawie LOOT: MAD ABOUT JEWELLERY w Muzeum Sztuki i Projektowania w Nowym Jorku, przygotował uznaną za spektakularną wystawę jubileuszową „For sale” podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO w 2017 r. oraz dwukrotnie otrzymał Nagrodę Główną Amberif Design Award.

Polecamy:

Oczekuję czegoś więcej od samego siebie – rozmowa z Marcinem Tymińskim

AMBERIF DESIGN AWARD 2020: Ostateczne piękno – rozstrzygnięty