Nagroda Główna Amberif Design Award 2017 - Marcin Tymiński

Na 21. edycję Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award, którego temat brzmiał „Peryferia”, 124 artystów z 25 krajów nadesłało 171 prac.

Tegoroczna frekwencja jest znacznie lepsza od ubiegłorocznej, w której 75 autorów z 19 krajów nadesłało 93 projekty prac. Wśród autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac jest też więcej cudzoziemców. A jak szczegółowo zadecydowało międzynarodowe jury w składzie: Stephen Bottomley (przewodniczący) – Szkocja, Ramon Puig Cuyas – Hiszpania, Aleksandra Mokwa – Polska, Inger Wästberg – Szwecja oraz Arkadiusz Wolski – Polska na posiedzeniu 11 lutego? Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

NAGRODA GŁÓWNA ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza (10.000 zł)– Marcin Tymiński 

Wyrafinowane połączenie bursztynu bałtyckiego, polimeru i stali. Jury jednogłośnie zdecydowało, że praca ta zasługuje na nagrodę główną jako elegancka i prosta współczesna biżuteria. Sposób, w jaki fasety i powierzchnie pracy kierują i rozpraszają światło, tworzy lśniące światło przewodnie dla designu. 


NAGRODA BURSZTYNOWA
ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników (1 kg bursztynu) – Annalisa Mercier (Francja)  

MercierA. MAHH01

Bezpośrednia szczerość w surowym rzeźbieniu twarzy. Praca ta jest przykładem intuicyjnego i wrażliwego potraktowania niezwykłego materiału.


NAGRODA SREBRNA
(1 kg srebra) – Suzanne Elstner (Niemcy) 

S. Elstner

Jury w szczególności doceniło kontrast pomiędzy organicznymi elementami węgla i bursztynu oraz różnicę kolorystyczną między ciemną zwartością a jasną przeźroczystością. Sposób, w jaki materiał został obrobiony, sugeruje interesujący ruch, uwydatniony przy noszeniu na ciele. 


Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia dla:

Maren Giloy (Niemcy) – Jury uznało, że projekt ten jest przykładem wszechstronności i pojmowania bursztynu jako materiału surowego lub polerowanego.

Miron Kutarba – Jury doceniło czysty, nowoczesny projekt, który odnosi się do zmiany z ciekłego do stałego stanu skupienia bursztynu.


Do publikacji w katalogu Targów AMBERIF 2017 oraz na wystawę jury zakwalifikowało 16 prac następujących autorów:

Michał B. Fatyga, Polska

Martina Signerova, Czechy

Justyna Stasiewicz, Polska

AnnaMaria Zanella, Włochy

Philip Sajet, Francja

Maria Domenica Pittorru, Włochy

Giulia MAESTRIPIERI, Włochy

Yuri DI MARCOBERARDINO, Włochy

Saerom Kong, Korea/Niemcy

Andrzej Kupniewski, Polska

Hamed Jafari, Iran

Sławomir Fijałkowski, Polska

Sabine Flexer, Niemcy

Philip Sajet, Francja

Zhang Hao, Włochy

Miron Kutarba, Polska


Prace wyróżnione i nagrodzone będą prezentowane na specjalnej wystawie na Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku (22-25.03.2017).