plzh-CNenetdelvltnorues
Amberif Design Award 2009 - Nagroda Główna dla Moniki Reptowskiej

AMBERIF DESIGN AWARD 2010 – NIEBIŻUTERIA

14. Międzynarodowy Konkurs na Obiekt z Bursztynem towarzyszący 17. Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2010

Założeniem Międzynarodowego Konkursu „Amberif Design Award” jest szeroka promocja bursztynu jako naturalnego tworzywa o wyjątkowych właściwościach. Dotychczas odbyło się już 13 edycji konkursu i wszystkie one dotyczyły biżuterii. Tymczasem „Złoto Północy” w swojej długiej tradycji obróbki, sięgającej czasów neolitycznych, bursztynowych szlaków prowadzących do antycznego Rzymu, a także później, w epoce baroku, kiedy powstały najbardziej spektakularne zabytki, aż po realizacje w skali architektonicznej, stosowane było również jako surowiec do wyrobu przedmiotów użytkowych i osobistych akcesoriów, niebędących biżuterią.

Ostatnie lata spowodowały eksplozję produkcji wyrobów bursztynniczych, często o dość przeciętnych walorach stylistycznych i jakościowych, a tym samym image samego bursztynu mocno się zdewaluował. Do krytycznej refleksji na temat utrwalonych w ten sposób (i często powierzchownych) stereotypów, potwierdzonych wizerunkiem znanym z witryn sklepów jubilerskich, chcielibyśmy zaprosić nie tylko bursztynników, złotników i projektantów biżuterii, ale także designerów i projektantów wzornictwa przemysłowego, licząc na innowacyjne i wykraczające poza schemat „pamiątki znad morza” wykorzystanie surowca, który tak jednoznacznie kojarzony jest z Bałtykiem i polskim dziedzictwem kulturowym.

Temat tegorocznego konkursu „NIEBIŻUTERIA” precyzuje wyłącznie jedno zastrzeżenie dotyczące funkcji projektowanych obiektów – nie powinny one być biżuterią. Poza tym obszar skojarzeń, interpretacji i poszukiwań chcielibyśmy pozostawić możliwie otwarty. Oczekiwane są wszelkie autorskie propozycje wykorzystania bałtyckiego bursztynu jako znaczącego elementu konstrukcyjnego, funkcjonalnego lub dekoracyjnego we współczesnych produktach codziennego użytku, elementach wyposażenia wnętrz i akcesoriach mieszczących się w pojemnej definicji „life-style”. Nie tylko dopuszczalne, ale nawet wskazane jest łączenie bursztynu z innymi tworzywami i materiałami, zachowując jego pierwszoplanowe znaczenie dla ostatecznego efektu wizualnego. Liczymy, że tego rodzaju eksperyment pomoże wykreować wysokojakościowe produkty użytkowe i znaleźć nowe perspektywy zastosowania bałtyckiego bursztynu poza jubilerstwem, a samym designerom pozwoli oswoić się z jego wyjątkowymi właściwościami i być może włączyć w zakres własnych zainteresowań i aktywności twórczych.

Sławomir Fijałkowski

Nagrody
Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska – 10 000 zł
Nagroda Bursztynowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników – 2 kg bursztynu

Kontakt
Sławomir Fijałkowski – kurator konkursu, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ewa Rachoń – dyrektor targów Amberif, tel. 058 55 49 134, fax : 058 55 49 207, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizator
Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.
ul. Beniowskiego 5, 80-382 Gdańsk
www.amberif.pl