plzh-CNenetdelvltnorues
Nagroda Główna Amberif Design Award 2010 - Marta Bogusz i Eugeniusz Gowkielewicz

„Temat tegorocznego konkursu to zaproszenie do dialogu, przedstawienia własnego punktu widzenia, subiektywnego komentarza, osobistej historii wartej opowiedzenia” – napisał jego kurator Sławomir Fijałkowski.

Rejestrując zewnętrzną rzeczywistość, nie wyglądamy już przez okno, patrzymy przez „Windows”. Truizmem jest twierdzenie, że zanika umiejętność oraz potrzeba prowadzenia rozmów i bezpośrednich kontaktów interpersonalnych. Także specjaliści od marketingu – w każdym bez wyjątku obszarze wzornictwa – uśredniają nasze indywidualne aspiracje do upodobań statystycznego „targetu”, a zbiorową ofiarą tego procesu stała się współczesna sztuka złotnicza. Przedmiot o znaczeniu symbolicznym i sentymentalnym zatracił swój pierwotny aspekt osobistego amuletu coraz częściej stając się sezonowym, jednorazowym produktem z kategorii raczej pasmanterii niż biżuterii. Zjawisko pn. „Charming charms” może być w tym kontekście najbardziej obrazową ilustracją powierzchowności tego procesu, taką samą jak fakt, że Lady Gaga ma sześć milionów znajomych na Facebook’u.

Nie znaczy to oczywiście, że współcześni projektanci biżuterii nie mają już nic ważnego do powiedzenia, ale na pewno oznacza to konieczność zredefiniowania dotychczasowego języka znaków. Temat tegorocznego konkursu – „STORY TELLING” – to zaproszenie do dialogu, przedstawienia własnego punktu widzenia, subiektywnego komentarza, osobistej historii wartej opowiedzenia.

Bursztyn – materiał, który sam jest materialnym i symbolicznym nośnikiem informacji sprzed milionów lat może być do tego inspirującym pretekstem.

                                                                                                             Sławomir Fijałkowski

Story Telling – tak brzmi temat 15. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award, którego celem jest promocja myśli twórczej i nowych idei w dziedzinie projektowania biżuterii artystycznej i obiektów z bursztynem oraz pogłębianie wiedzy o własnościach i naturze  bursztynu bałtyckiego.

Prezentacje na planszach 2D należy nadsyłać w terminie do 5 lutego 2011 r. Zostaną one ocenione przez międzynarodowe jury w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka – dziennikarka, kuratorka wystaw; Zbigniew Kraska – kurator wystaw, prof. Daniel Kruger – projektant biżuterii, University of Art and Design, Halle; oraz projektanci biżuterii: Fabrizio Tridenti (Włochy), Mariusz Gliwiński (Polska), Beate Klockmann (Holandia). Przy ocenie prac jury weźmie pod uwagę: autorską  interpretację tematu, wartości funkcjonalne i stylistyczne oraz innowacyjne wykorzystanie bursztynu. Możliwość przydatności projektu do ewentualnego wdrożenia do seryjnej lub limitowanej produkcji będzie dodatkowym atutem.

Organizatorzy przewidują następujące nagrody: Nagroda  Prezydenta Miasta Gdańska  (10 000 PLN), Nagroda Bursztynowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników (2 kg bursztynu) oraz Nagroda Srebrna (2 kg srebra). Nagrodzone i zakwalifikowane do wystawy projekty zostaną zaprezentowane podczas 18. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2011 w Gdańsku w dniach  9–12.03. 2011.

Więcej o konkursie:
Amberif Design Award