plzh-CNenetdelvltnorues
Na posiedzeniu w dniu 7 lutego 2009 r. w Gdańsku jury poddało ocenie 130 prac nadesłanych na konkurs pod hasłem „POP AMBER” przez 100 autorów z 11 krajów: Finlandii, Szwecji, Niemiec, Austrii, Włoch, Bułgarii, Holandii, Czech, Australii, USA i Polski.

Jury obradowało w składzie:
- przewodnicząca jury prof. Ludmiła Ostrogórska – rzeźbiarka, rektor Akademii Sztuk Pięknych, Gdańsk, Polska
- prof. Dimitar Deltchev – projektant biżuterii, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych, Sofia, Bułgaria
- prof. Theo Smeets – projektant, wykładowca, Idar-Oberstein, Niemcy
- Lidia Popiel – fotografik, honorowa Ambasador Bursztynu, Warszawa, Polska
- Dorota Kos – projektantka biżuterii, Gdańsk, Polska.

Jury przyznało następujące nagrody:

Nagroda Główna ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza - 10.000 zł:

Monika Reptowska, Bytów, Polska


Zdaniem jury praca ta najlepiej spełnia warunki konkursu, gdyż zawiera dwa poziomy interpretacyjne. Po pierwsze, wykorzystuje ona jedną z ikon pop-artu: uśmiech. Na innym poziomie można ją także postrzegać jako stanowisko krytyczne wobec pop art’u, bo przedmiot ten sprawia, że jego użytkownik stale się uśmiecha, nawet jeśli nie jest szczęśliwy. Co więcej, wymuszając uśmiech, uniemożliwia mowę. W połączeniu tych dwóch poziomów widać, że użytkowość przedmiotu wykracza poza funkcję wyłącznie dekoracyjną. Autorka zaprezentowała bardzo czytelną wypowiedź; już na pierwszy rzut oka można dostrzec, co chciała przez nią wyrazić.


Nagroda Bursztynowa ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztyników – 2 kg bursztynu:
Adriana Lisowska, Gdynia, Polska


Praca ta wykorzystuje jedną z najważniejszych ikon kultury popularnej: czapkę z uszami Myszki Miki. Ostateczny obraz ma taką siłę, że niemal zapominamy o materiałach, z jakich został wykonany. Jest on tak wymowny, że trudno jest wyrazić jego przekaz słowami. W swej istocie jest też zaprzeczeniem klasycznego wizerunku Myszki Miki: mamy tu nietkniętą naturę i uformowany wosk jako doskonały przykład na to, jak ikony kultury pop potrafią kierować naszymi umysłami.


Nagroda Srebrna ufundowana przez firmę YES Biżuteria – 3 kg srebra

Dorota Wietrzyk, Łódź, Polska


Kluczowym elementem tej pracy jest jeden z centralnych wątków pop artu: popularyzowanie tego, co wcale nie musi być faktycznie obecne. Widzimy tu fotograficzny obraz naszyjnika, który okazuje się być kompletem dziewięciu plakietek. Mamy też do czynienia z fotograficzną prezentacją bursztynu, który w rzeczywistości jest nieobecny. Ostatecznie praca jest na tyle przekonująca, że obraz, który pozostaje w umyśle odbiorcy, to bursztynowy naszyjnik. To, co nigdy nie było biżuterią, w tym kontekście się nią staje.


Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia odnoszące się do skojarzeń, jakie przywołuje hasło „POP AMBER”:


Małgorzata Kalińska, Szczecin, Polska


Praca ta jest przykładem na prostotę twórczego myślenia. Pozostałe dwa materiały poza bursztynem są tak ubogie, że powstaje pytanie, czy praca ta może i czy powinna być noszona jako biżuteria. Estetyczna wartość pracy jest jednak tak wysoka, że ubóstwo materiałów przestaje mieć znaczenie. Nie dotyczy to jedynie samej prezentacji, lecz jest również dla odbiorcy zachętą do zastanowienia się, jak praca ta wyglądałaby, gdyby ją na siebie założyć, co jest przecież istotą biżuterii.

Robert Kuraś, Gdańsk, Polska


Praca ta wykorzystuje metaforę „popcorn a pop art”. Daje to odbiorcy możliwość wyprowadzenia wielorakich znaczeń. Jest tu zatem urodzaj, deszcz, życiodajne plony – cały łańcuch znaczeń.

Do publikacji w katalogu Targów AMBERIF 2009 oraz na wystawę jury zakwalifikowało kolejnych 13 prac następujących autorów:
- Angelina Stoykova, Sofia, Bułgaria
- Renata Korpas, Pr. Gdański, Polska
- Iwona Piotrowska, Łódź, Polska
- Diana Danova, Sofia, Bułgaria
- Magdalena Filipiak, Łódź, Polska
- Fabrizio Tridenti, Vasto, Włochy
- Paweł Szott, Gdańsk, Polska
- Chen I-Chun, Florencja, Włochy
- Wojciech Rygało, Wołomin, Polska
- Jarosław Westermark, Warszawa, Polska
- Natalia Todorowa, Sofia, Bułgaria
- Gernot Leibold, Karlsruhe, Niemcy
- Konstantinov Atanas, Sofia, Bułgaria

Wystawa prac nagrodzonych, wyróżnionych i zakwalifikowanych do konkursu będzie prezentowana podczas targów Amberif (11-14 marca br.) w Galerii Projektantów na antresoli w Hali Bursztynowej (05). Prace zostaną zaprezentowane w katalogu targowym. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Gali Mody i Bursztynu w dn. 12 marca w Filharmonii Bałtyckiej.


Materiał targów Amberif