plzh-CNenetdelvltnorues

Znamy już temat najbliższej edycji Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. Organizator ogłasza karnawał i zaprasza do dobrej zabawy pod hasłem ENJOY!

W ostatnim czasie bez przerwy słyszymy o recesji. Prześladują nas kryzysy walutowe, spadające ratingi, giełdowe bessy lub bankructwa systemów bankowych. I jak tu nie być „Indignados”? W czasach ekonomicznej i politycznej niestabilności wyjątkowo niestosowne staje się demonstrowanie bogactwa.

Na przekór panującym nastrojom my chcemy ogłosić karnawał i zaprosić do interpretacji tegorocznego konkursu Amberif Design Award w klimacie dobrej zabawy. ENJOY! to nic innego jak wezwanie do odnalezienia czystej estetyki, pozbawionej jakichkolwiek odniesień materialnych. Nowy język biżuterii, często wykorzystujący prowokacyjnie intensywne kolory, innowacyjne, pozajubilerskie materiały, niestandardowe sposoby użytkowania, staje się krytycznym komentarzem konserwatywnych wartości, w których wartość biżuterii przeliczało się wyłącznie na jej finansowy ekwiwalent.

Bursztyn jak żaden inny materiał jubilerski niesie ze sobą pozytywną symbolikę niezwiązaną z ostentacyjną konsumpcją. Spróbujmy więc wykorzystać tę cechę do naprawdę bezpretensjonalnej, pozbawionej agresji i całkowicie pokojowej demonstracji własnego zdania.

Sławomir Fijałkowski

Amberif Design Award

Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award jest organizowany już po raz 16. Jego celem jest promocja myśli twórczej i nowych idei w dziedzinie projektowania biżuterii artystycznej i obiektów z bursztynem oraz pogłębianie wiedzy o własnościach i naturze bursztynu bałtyckiego. To także „zaproszenie do myślenia o bursztynie” – jak wspólnie twierdzi przedstawiciel organizatora Ewa Rachoń oraz wieloletni kurator Sławomir Fijałkowski (polecamy wywiad pod tym właśnie tytułem). Rokrocznie w konkursie uczestniczy co najmniej setka projektantów z różnych krajów świata.

Szczegóły oraz regulamin konkursu już niebawem na amber.com.pl i amberif.pl